Teknoloji

AMD’nin FSR 2.0’ı Xbox ve Nvidia GPU’larında Desteklenecek

AMD, bu hafta GDC’de FidelityFX Süper Çözünürlük yükseltme teknolojisinin yeni neslini sergiledi ve 2.0 yükseltmesinin Xbox konsolları ve Nvidia GPU’ları da dahil olmak üzere geniş bir donanım yelpazesinde kullanılabileceğini duyurdu. AMD’nin FSR’si geçtiğimiz Haziran ayında piyasaya sürüldü ve Nvidia’nın Derin Öğrenme Süper Örnekleme (DLSS) teknolojisine benzer performans yükseltmeleri sunuyor, ancak özel makine öğrenimi donanımına gerek duymadan bunu yapıyor.

Yeni nesil FSR’nin 2022’nin ikinci çeyreğinde gelmesi, beraberinde daha fazla performans yükseltmesi ve Xbox konsolları da dahil olmak üzere yeni desteklenen cihazlar getirmesi bekleniyor.

Örneğin, bir 4K monitöre yükseltme yapmak için AMD, Radeon RX 5700 ve üstü ya da Nvidia GeForce RTX 2070 ve üstü önerilir. 1080p çözünürlükte, önerilen en düşük kart Radeon RX 590 veya GeForce GTX 1070’dir. FSR’nin ilk sürümü gibi, 2.0 güncellemesi de üç farklı grafik modunu destekleyecektir: Kalite modu, Dengeli mod ve Performans modu.

AMD, FSD 2.0’ı entegre eden ilk oyun olması planlanan Deathloop’u kullanarak GDC’de yeni teknolojinin tanıtımını yaptı. AMD, FSR 2.0’ın yeni sürüm çıkar çıkmaz oyunda olup olmayacağını söylemese de, Luminous Productions’ Forspoken’ın Ekim 2022’deki lansmanından itibaren FSR 2.0’a sahip olacağını da duyurdu.

Şimdilik, Xbox’ta FSR 2.0 ile ilgili ayrıntılar çok az, AMD “Bugün FSR 2.0 ile herhangi bir Xbox oyununu görmeyi bekleyebileceğiniz bir zaman çizelgemiz yok” diyor. Ancak şirket, FSR’nin Xbox’ta “tam olarak destekleneceğini” ve geliştiricilerin buna Xbox GDK aracılığıyla erişebileceklerini söyledi.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR