Teknoloji

AMD’nin Ryzen 7 5800X3D’si overclock’u veya PBO’yu desteklemiyor.

Ryzen 7 5800X3D, AMD’nin önbelleğini fiziksel olarak mevcut bir CPU’nun üzerine monte ederek yongalarına 64MB’lık bir L3 önbellek ekleyen 3D V-cache teknolojisi için ilk tüketici ürünüdür. Orijinal CPU, bu önbelleğe yer açmak ve genel paketin diğer herhangi bir Zen 3 CPU’ya benzemesini sağlamak için biraz tıraş edildi. Bu, mevcut anakartlardaki mevcut soğutucularla çalışacağı anlamına geliyor.

Yine de bu önbelleği eklemenin bir dezavantajı var ve bu, AMD’nin 5800X3D’de overclock’u devre dışı bırakmak zorunda kalmasıydı. Aslında bu, Robert Hallock’un bir ay önce onayladığı bir şey. Bunun nedeni, frekans ve voltajların, bu önbelleğin nasıl çalıştığına içsel olarak bağlı olmasıdır. CPU’nun ayarlarında yapılacak herhangi bir değişiklik, zamanlamaları ve her şeyi bozabilir.

Çipte overclock yapamazsınız, aynı zamanda düşük voltajda olduğu gibi underclocking de devre dışıdır ve AMD’nin Precision Boost Overdrive’ı olan PBO’yu kullanarak daha fazla performans elde etmenizi sağlar. PBO, performansı artırmak için çipin güç bütçesini zorlayan otomatik bir overclock şemasıdır. PBO, son birkaç nesildir AMD’nin ürünlerinden biraz daha fazla performans elde etmenin tercih edilen yoluydu ve burada bulunmaması biraz şaşırtıcı.

Pek çok oyuncu için, bu dünyanın sonu değil çünkü pek çok kişi herhangi bir şekilde overclock’un yanına bile gitmeyecek ve PBO’nun kolaylığını unutacak. Bununla birlikte, bu tür çabalardan yararlanmanın hiçbir yolu olmadığından, sisteminizin soğutulması konusunda çok kafa yormayacağınız anlamına geliyor.

Tamirciler yeni çipe sırtlarını dönmeden önce bilmeleri gereken bazı iyi haberler var ve o da Infinity Fabric ve bellek veriyolunun hala overclock yapılabilir olması. Ryzen 7 5800X3D ile oynamak kesinlikle heyecan vericidir çünkü bu ekstra L3 önbellek tüm oyunlarda olmasa da bazılarında harikalar yaratabilir.


Kaynak

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR