Genel Haberler Yayın Dünyası

Çin, onaylanmamış video oyunları için canlı yayınları yasakladı

Mart ayında Çin hükümeti, reşit olmayanlar için çevrimiçi oyun oynama kısıtlamalarını canlı yayın ve sosyal medyayı içerecek şekilde genişletme planlarını duyurdu. O sırada hükümet, önerilen değişikliklerle ilgili bir taslak belge hakkında kamuoyundan geri bildirim almak istiyordu, ancak görünen o ki, baskının bazı yönleri şu anda kabul ediliyor: Bir Reuters raporu, ülkenin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi’nin izinsiz video oyunlarının canlı yayınlarını yasakladığını söylüyor.

Rapora göre, yeni düzenleme, Çin’de yayınlanması onaylanmamış video oyunlarının yanı sıra Çin dışından oyun yayınları ve e-spor müsabakaları için de geçerli. Çin platformlarında yayınlanabilecek oyun içeriğine sınırlamalar getirmenin yanı sıra, yayıncıları “trafik odaklı” estetikten ve diğer “istenmeyen” davranışlardan kaçınmaya ve izleyicilerle “medeni ve sağlıklı” bir çevrimiçi ortamda etkileşim kurmaya çağırıyor.

Yeni kısıtlamalar, Çin’in reşit olmayanlar arasında algılanan oyun ve çevrimiçi bağımlılıkla mücadeleye yönelik devam eden çabalarının bir parçası ve yeni yönergelerin ilk paragrafında açıkça belirtilen bir nokta: “Çevrimiçi canlı yayın kaosu ve gençlerin oyunlara bağımlılığı gibi konular geniş çapta dikkat çekti. Onları sıkı bir şekilde düzenlemek için etkili önlemler almak acil bir ihtiyaçtır.”

Değişikliğin arkasındaki itici faktörlerden biri, video oyunlarının Çin’de yayınlanması için resmi onay alması gerekirken, onaylanmamış oyunların genellikle Huya, DouYu ve Bilibili gibi platformlarda tanıtılmasıdır. Bunlardan biri, şaşırtıcı olmayan bir şekilde Niko Partners’tan analist Daniel Ahmad’ın, yayınlanmak üzere onaylanmamasına rağmen canlı yayın izleyicileri arasında büyük bir hit olduğunu söylediği Elden Ring.

Ahmad, “Bu yılın başlarında Elden Ring, bir lisansa sahip olmamasına rağmen, Çin oyun canlı yayın platformlarında günlük ortalama 17,1 milyon izleyiciye ulaşan hit bir oyun oldu” dedi.

Yeni düzenlemeler, Çinli oyun holdingi Tencent’in platformlarında onaylanmamış yabancı oyunlara erişimi engellemek için adımlar atacağını açıklamasından sadece bir gün sonra geldi. İronik olarak, her iki hamle de Çinli yetkililerin neredeyse bir yıl içinde yeni video oyunları için ilk onayları vermesinden birkaç gün sonra geldi.Kaynak

0
0
0
0
0
26
0

Bir cevap yazın

EnglishTurkish