Genel Rehberler

Steam Deck içine Epic Games Store Nasıl Kurulur?

Epic Games Store’u Steam Deck için nasıl kuracağınızı bilmek, harika bir teknoloji parçası alıp onu daha da iyi hale getirmek demektir. Sadece Steam mağazasına sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda bu kolay ve nispeten basit geçici çözümle, elde taşınır cihazınıza diğer önemli PC oyun vitrinlerinden birini de ekleyebileceksiniz. Steam Hesabınıza giriş yapmak (veya yeni bir tane oluşturmak) ve cihazınızla hareket halindeyken sorunsuz bir şekilde çalışmaya hazır ve bekleyen oyun kitaplığınıza anında erişmek için birkaç adım yeterlidir. Ancak Steam, mevcut tek dijital dağıtım platformu değil ve kesinlikle Steam Deck’te çalışan tek platform da değil.

Epic Games Store, haftalık ücretsiz oyunları ve çok sayıda özel oyunuyla dijital dağıtımda büyük bir güç haline geldi ve Steam Deck cihazındanda hızla erişebileceğiniz bir mağaza oldu. Epic Games Store’u Steam Deck’e nasıl kuracağınız aşağıda açıklanmıştır.

1_ Steam Deck cihazınızı Masaüstü Modunda Oturum Açtırın.

Her şeyden önce, Steam Deck’inizi stok Plasma KDE Linux kurulumunun altındaki boot seçeneğiyle başlatmanız gerekir. Bunu, güç düğmesini basılı tutarak ve beliren menüde “Masaüstüne Geç” seçeneğine basarak yapabilirsiniz. Kısa bir geçişten sonra tanıdık görünen bir masaüstü ortamında olacaksınız.

Bu noktada gezinmek için Steam Deck’in yerel denetleyicisini kullanmaya devam edebilirsiniz (Steam+X tuşlarına basarak bir klavyeyi açabilir ve fareyi dokunmatik yüzeylerle kontrol edebilirsiniz), ancak bir fare ve klavyeyi bağlarsanız işler çok daha kolay olacaktır. Bluetooth veya USB-C ile.

2_ Epic Games Launcher’ı Yükleyin

Zaten yüklü olan varsayılan Mozilla tarayıcısını kullanarak Epic Games’in web sitesine gidin ve Epic Games Launcher’ın Windows sürümünü indirin. Bunu yaptıktan sonra Steam’i açın, üst menüden “Oyunlar”a tıklayın ve ardından “Kütüphaneme Steam Dışı Bir Oyun Ekle”ye gidin. Steam’e bağlayabileceğiniz uyumlu uygulamaların bir listesini göreceksiniz (Mozilla bir tanesidir, tarayıcıyı SteamOS içinden başlatmanıza izin verir), ancak şimdilik Epic Games Launcher yükleyicisini indirdiğiniz yere gitmek için göz at’a tıklamanız yeterlidir.

Herhangi bir sistem ayarını değiştirmediyseniz, bu dosya varsayılan İndirilenler klasörünüzde olmalı ve aşağıdaki yol kullanılarak erişilebilir olmalıdır. Sistem adınız gibi herhangi bir ayarı değiştirdiyseniz, [doorstop] yerine kullandığınız adla değiştirdiğinizden emin olun:

“/home/doorstop/Downloads/EpicInstaller-13.0.0.msi”

Bağlandıktan sonra, Steam kitaplığınızda Epic Games Installer’ı görmelisiniz. Sağ tıklayın ve Özellikler’e tıklayın. Buradan Uyumluluk sekmesine gidin ve “Belirli bir Steam Play uyumluluk aracının kullanımını zorla” seçeneğini işaretleyin. Bu, yeni bir açılır menüden kullanmak için bir Proton sürümü seçmenize izin verecektir. En son sürümü seçin ve pencereyi kapatın.

Steam Deck Epic Games

Buradan yükleyiciyi bir oyun gibi Steam’den başlatın. Windows’ta göreceğinize benzer bir yükleme penceresi açılmalıdır.

3_ Epic Games Launcher’ı SteamOS’a ekleyin

Şimdi orada durabilirsin, ama gerçekten yapmak isteyebileceğin şey, Epic Games Launcher’ı SteamOS içinden başlatabilmek. Bunun için biraz daha fazla çalışmanız gerekiyor.

Steam’e geri dönün ( hala masaüstü modunda) ve kitaplığınızdaki Epic Installer girişine tekrar sağ tıklayın. Kısayol sekmesini tıklayın ve orada iki giriş görmelisiniz: “Hedef” ve “Başlangıç”, her ikisi de sırasıyla Epic Installer’ı ve bulunduğu klasörü işaret etmelidir. Epic Games Launcher’ı SteamOS içinden başlatmak için, bunları başlatıcının şimdi kurulu olduğu yere değiştirmeniz gerekecek.

İlk kurulum sırasında oluşturulan dosya yapısı göz önüne alındığında, bu beklediğinizden biraz daha zor. Bunu bulmaya başlamanın en kolay yolu, Steam’de zaten yüklü olan mevcut bir oyuna sağ tıklayıp Yerel Dosyalar’a gitmek ve bu dosyaların bulunduğu yere göz atmaktır. Bu sizi, Epic Games Launcher’ı aramaya başlayabileceğiniz Linux içindeki “steamapps” klasörünüze götürecektir.

Yüklü başka bir oyununuz yoksa veya yalnızca tam yolu arıyorsanız, herhangi bir sistem ayarını değiştirmediğinize göre aşağıdaki yolu kullanarak yürütülebilir dosyayı bulabilmelisiniz. Bu yolu, eğer varsa, oraya gitmek için “steamapps” den sonra gelen klasör adlarını kullanarak istenen dosyayı bulmak için de kullanabilirsiniz.

Hedef: “/home/doorstop/.local/share/Steam/steamapps/compatdata/[numerical_identifier]/pfx/drive_c/Program Files (x86)/Epic Games/Launcher/Portal/Binaries/Win32/EpicGamesLauncher.exe”

Başlangıç: “/home/doorstop/.local/share/Steam/steamapps/compatdata/[numerical_identifier]/pfx/drive_c/Program Files (x86)/Epic Games/Launcher/Portal/Binaries/Win32/”

Bulduktan sonra, Başlangıç ​​için bulunan klasör yolunu kullanırken EpicGamesLauncher.exe yolunu Hedef alanına kopyalayın (sonda yürütülebilir dosya olmadan aynı yol). Her iki yolun da alıntılar içine yapıştırıldığından emin olun, aksi takdirde bu işe yaramaz. Şüpheniz varsa, [sayısal_tanımlayıcı]’yı kurulum sırasında oluşturulan klasöre atanan benzersiz kimlikle değiştirerek yukarıdaki yolları kopyalayın (bu, /home/doorstop/.local/share//Steam’deki en yüksek değer numarası olacaktır). /steamapps/compatdata klasörü). SteamOS içinde de daha kolay tanımlamak için bu Steam Dışı oyun kısayolunun adını da değiştirebilirsiniz, ancak bu isteğe bağlıdır.

Yukarıdaki adımlar, orijinal olarak Gaming on Linux on YouTube tarafından yayınlanan ve Lutris rotasıyla ilgili sayısız deneme ve hatadan sonra bunu kendi Steam Deck’imizde çalıştırmamıza yardımcı olan harika bir videoda izlenebilir.

4_ Steam Deck Cihazınızı SteamOS’a geri döndürme

SteamOS’a geri dönmeden önce bir şeyleri test etmek için Steam kitaplığınızdan bu kısayolda Çalıştır’ı tıklamanız yeterlidir. Epic Games Launcher, oturum açmanıza ve kitaplığınızdaki tüm oyunları yüklemenize izin vererek başlatılmalıdır. SteamOS’a geri dönmek için Başlat Menüsünü açın ve Steam Deck cihazınızı hemen kendi işletim sistemine geri yükleyecek olan oturumu kapatın.

Epic Games Store’u Steam Deck’te çalıştırmanın tek yolu bu değil, ancak şu ana kadar bizim için en kolay yol bu. Lutris, Steam Deck’teki üçüncü taraf yazılımınız için kullanmayı tercih ederseniz, bunu aynı derecede kolay hale getirmek için de bir güncelleme almak zorundadır. Valve’in yeni avuçiçi bilgisayarını alıp almamaya hala karar veriyorsanız, neden bu kadar etkileyici bir oyun cihazı olduğunun tam dökümü için Steam Deck İncelememize göz atın.

İlginizi Çekebilir: Epic Games Haftanın Ücretsiz Oyunları(22 Eylül)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR