Haberler

FIFA’nın EA sonrası ilk oyunları blockchain ünvanlı olacak

FIFA, EA ile uzun süredir devam eden ortaklığının sona ermesinin ardından markasını kullanan ilk oyunların Web 3.0 blok zinciri başlıkları olacağını duyurdu.

FIFA World Cup Qatar 2022 ile aynı zamana denk gelecek, tümü Web 3.0 başlıkları olan ve bir şekilde blockchain teknolojisini kullanan dört oyun piyasaya sürülecek.

FIFA tarafından yapılan bir basın açıklamasına göre: “Oyunlar ve e-sporlar, halihazırda futbol hayranlarını kendilerine çeken yeni dijital alanlara, platformlara ve oyunlara yayılmaya devam ederken FIFA için en hızlı büyüyen fırsatlardan bazıları.”

“Hepsi web 3.0 ve dijital katılımın geleceği düşünülerek tasarlanan yeni oyun entegrasyonları, turnuva boyunca oynanabilir ve her biri dünyanın en büyük futbol turnuvasında benzersiz bir dönüşe sahiptir.”

İlk oyun, Altered State Mac hine tarafından geliştirilen , “AI kontrollü karakterler arasında oynanan, eğlenceli ve taktik anlarda oyuncu girişi ile oynanan 4’e 4 gündelik bir futbol oyunu” olan AI League: FIFA World Cup Qatar 2022 Edition . .

Altered State Machine tarafından yapılan ayrı bir açıklamaya göre, oyun, gerçek hayattaki maçları doğru bir şekilde tahmin edenler için “dijital ve fiziksel ödüller” bulunan 10 haftalık bir tahmin bileşeniyle başlayacak.

Tahmin oyununda yer alan oyuncular daha sonra FIFA World Cup AI League’de AI kontrollü oyuncuları olacak “dört benzersiz koleksiyon” kazanacaklar.

İkincisi, Uplandme ile bir işbirliği olan Upland Metaverse’deki FIFA Dünya Kupası Katar 2022 . Upland, oyuncuların sanal mülkler alıp sattığı blok zinciri tabanlı bir meta veri deposudur.

FIFA işbirliği, oyuncuların “turnuvanın efsanevi video özetleri de dahil olmak üzere resmi FIFA Dünya Kupası dijital varlıklarını” toplamasına ve dijital öğeler için alışveriş yapmak için sanal bir Dünya Kupası Lusail Stadyumu ve Köyü’ne seyahat etmesine olanak sağlayacak.

Son olarak, Phygtl’deki FIFA World Cup Qatar 2022, “hayran etkileşimi mobil uygulaması” Phygtl ile bir işbirliğidir.

Oyunun açıklaması, “taraftarların bir altın küre futbolunu avucunun içinden gerçek yaşam ortamlarına taşıyabileceklerini, elle seçilmiş FIFA Dünya Kupası resimlerini ve video anlarını eklemek ve ölümsüzleştirmek için sınırlı bir parçasına sahip olabileceklerini” iddia ediyor.

AI League: FIFA World Cup Qatar 2022, futbol federasyonunun EA’dan ayrılmasının ardından FIFA markalı ilk oyun oldu.

Üçüncü oyun Matchday Challenge: FIFA World Cup Qatar 2022 Edition . Basın açıklamasına göre Matchday, “futbol kartlarına dayalı son derece ilgi çekici bir gündelik sosyal tahmin oyunu”.

Bu, FIFA’nın deyimiyle “ebedi fandomun dijital bir temsilidir”.

FIFA, yaklaşık 30 yıl sonra ortağı EA’dan kısa süre önce ayrıldı ve FIFA 23 , FIFA markasını başlıkta kullanan son EA Sports oyunu oldu.

Gelecek yıl EA, “Temmuz 2023’te yeni bir döneme” başlayacağını iddia ederek serisini EA Sports FC olarak yeniden adlandıracak.

Ancak, FIFA başkanı Gianni Infantino, Mayıs ayında yaptığı sert bir açıklamada , yalnızca resmi lisansını taşıyan oyunların futbol taraftarları için inandırıcı olacağı konusunda ısrar etti.

“Fifa adına sahip tek otantik, gerçek oyunun oyuncular ve futbol taraftarları için mevcut olan en iyi oyun olacağına sizi temin ederim” dedi.

“FIFA adı tek küresel, orijinal başlıktır. FIFA 23, FIFA 24, FIFA 25 ve FIFA 26 ve benzeri – sabit olan FIFA adıdır ve sonsuza kadar kalacak ve EN İYİ olarak kalacaktır.”

Mayıs ayında yapılan ayrı bir açıklamada, FIFA, EA’dan ayrılmanın üçüncü taraf stüdyolar ve yayıncılarla geliştirilen yeni futbol video oyunlarını piyasaya sürmesine izin vereceğini ve Katar FIFA Dünya Kupası öncesinde “futbol ve oyun hayranları için daha fazla seçenek sunacağını” söyledi. 2022.

Futbol kuruluşuna göre, 2024 için doğrudan EA Sports FC ile rekabet edecek yeni bir FIFA simülasyon futbol oyununun geliştirilmesi konusunda “önde gelen oyun yayıncıları, medya şirketleri ve yatırımcılar” ile görüşmeler devam ediyordu.

Bununla birlikte, birden fazla “simülasyon olmayan” oyunun zaten üretimde olduğunu ve bu yılın üçüncü çeyreğinde piyasaya sürüleceğini iddia etti; bunlardan ilki, FIFA Dünya Kupası 2022’yi içeren “uyarlanmış bir oyun deneyimi” olarak tanımlandı.

20 Kasım’da turnuva başlamadan önce başka sürpriz başlıklar açıklanmadıkça, FIFA’nın yukarıdaki Web 3.0 oyunlarından bahsettiği anlaşılıyor.

İlginizi Çekebilir: Sony MMORPG projeleri için NCSoft ile ortaklık kuruyor

Avatar for Barbose

Yıldıray Özer
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın kurucusudur. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun ve film içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir