Genel Haberler Oyun-İş Dünyası

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2024 Olimpiyatları’nda E-sporun yer almasını istiyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bugün E-spor dünyasının en büyük etkinliklerinden bazılarının Paris’teki 2024 Yaz Olimpiyatları’nın bir parçası olmasını istediğini söyledi.

Fransız teknoloji kuruluşu The Big Whale ile yaptığı röportajda Macron, hem oyun geliştirme hem de e-spor için bir merkez de dahil olmak üzere “Fransa’yı video oyunları ülkesi” yapmak istediğini söyledi.

Macron, “Son olarak, Team Vitality veya Karmine Corp gibi takımlarla birlikte Fransız mükemmelliğinin bir başka alanı olan e-sporları da unutmuyorum” dedi. “Bu bağlamda elimizde tarihi bir fırsat var: 2024 Olimpiyat Oyunları. O yıl dünyanın en büyük spor etkinliklerine ev sahipliği yaparak iki dünyanın(Spor ve E-spor) Olimpiyatları arasında bağlantı kurmak için bundan yararlanmak bize kalmış: bir [CS:GO Major], League of Legends Dünya Şampiyonası ve The International of Dota 2. Eğer Fransızlar bana güvenirse, seçilir seçilmez üzerinde çalışacağız.”

Fransa’nın başkenti Paris, FunPlus Phoenix’in turnuvayı kazanmak için G2 Esports’u yendiği 2019 Accor Arena’da Dünya finallerine ev sahipliği yapmadan önce 2015’te LoL Dünya Şampiyonası grup aşamasının ev sahibi olarak görev yaptı. Şehrin en popüler futbol kulübü Paris Saint-Germain F.C, Çin e-spor organizasyonu LGD Gaming ile ortaklık içinde olmasına rağmen, Fransa başkenti ne CS:GO Major ne de The International’a ev sahipliği yaptı.

Macron, devam etmekte olan 2022 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday ve bu durum bazılarını Macron’un sözde e-sporları ve en büyük etkinliklerini 2024 Olimpiyatlarına getirme arzusunun, potansiyel olarak imkansız kampanya vaatlerinden başka bir şey olmadığına inandırıyor. Mayıs 2017’de seçilen Macron, bu yıl cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Marine Le Pen’e karşı yarışıyor.


Kaynak

0
0
0
0
0
27
0

Bir cevap yazın

EnglishTurkish