Genel Haberler Sistem Gereksinimleri Strateji Tek Kişilik

Herkesin Konuştuğu Strateji Oyunu Dune: Spice Wars İncelemesi

Shiro Games, Dune: Spice Wars “Frank Herbert‘in 1965 li yıllarda çığır açan romanı Dune‘a dayanan 4X unsurlarına sahip gerçek zamanlı bir strateji oyunu” olarak duyurdu. Türkçe’ye Baharat Savaşları olarak çevirebileceğimiz Spice Melangé, 1990’lı yıllardan beri Arrakis gezegeni, şeytani Harkonnenler ve onurlu Atreidesler arasındaki kanlı savaşlara ev sahipliği yaptı. 2022’deki yeni Dune ile savaş tekrar alevleniyor. 

Northgard‘ın arkasındaki aynı ekip tarafından yaratılan ve Funcom tarafından yayınlanan oyun, Dune‘un evrenine dayanan birkaç oynanabilir grup içerecek politika, hile ve savaş için seçenekler barındıracak. Amacınız, elbette, ordularınızı ve baharat toplayıcılarınızı kullanarak Arrakis‘in Baharatını kontrol ederken, kum kurtlarından, kum fırtınalarından ve düşman kuvvetlerinden kaçınmaktır.

Böylece Arrakis’in evrenin merkezi olduğu gün geldi; evren bir tekerlek gibi, onun ekseninde dönecekti.

Steam üzerinde 139 TL‘lik bir fiyatla erken erişimde olmasına rağmen oldukça olumlu yorumlar aldığı gözlemlenen Dune: Spice Wars erken erişimden beklenebileceği gibi küçük hatalarla ilgili bazı dengeleme sorunları var. Erken erişim bir oyundan böyle hatalar daima karışımıza çıkıyor ama bu oyunun benim için en güzel yanlarından biri de görsellik ki bu konuda başarılı bir iş çıkarıldığını düşünüyorum. Dune popüler bir bilim kurgu evreni ve bu da kitaplar, diziler, oyunlar gibi bir çok yerde karışımıza çıkmasına neden oluyor.

Taraf Seçme Ekranı “Fraksiyonlar”

Yeni oyuna başladığımızda taraf seçme ekranı bizi karşılıyor. Dune Evren’inden tanıdığımız dört taraftan birini seçerek başlıyoruz.

Dune: Spice Wars ilk bakış
Dune Spice Wars çıkış tarihi 26 Nisan 2022 olarak açıklandı.
 • Atreides: Onurlu Atreidesler, kontrol edeceğiniz köyleri barışçıl yollarla ele geçirebiliyor.  Ayrıca ileride bahsedeceğimiz konsey toplantılarında yüksek bir güvene sahipler.
 • Harkonnen: Şeytani Harkonnenler, Arrakis’in mevcut yöneticileri ve aynı zamanda Atreides’lerin can düşmanıdırlar. Rakiplerinin aksine, baskılama yetenekleri ile kendilerine ait köylerde askeri kuvvetlere bonusları mevcut. 
 • Smuggler: Sadece kendi çıkarını düşünen kaçakçılar, diğer ırkların sahip olmadığı ticaret özelliklerine sahip.
 • Fremen: Arrakis’in yerlileri. Ordularının tüketim maliyetleri daha düşük ve gezegenin canlıları ve yerlileri ile ilişki kurabiliyorlar. 

Bu tarafların her birinin kendisine özgü olan özelliklerinin detayları, ikonlarının üzerine gelindiğinde görülebiliyor.

Tarafımızı seçtikten sonra da iki tane konsey üyemizi seçiyoruz. Her konsey üyesinin bir özelliği var. Oynama tarzınıza uyan iki konsey üyesini seçerek başlıyoruz.

Atreides Hanesi Seçilebilecek Konsey Üyeleri:
 • Leydi Jessica (Lady Jessica): Dük Leto’nun gözdesi, Paul Atreides’in annesi ve Bene Gesserit üyesi. Sağladığı avantajlar: 50 Nüfuz (Influence) puanı karşılığında diğer hanelere istediğiniz herhangi bir anlaşmayı dayatabilirsiniz, reddetmek için 100 Otorite (Authority) puanı kullanmaları gerekir. Oyuna Saldırmazlık Paktı Anlaşması (Non-Aggression Pact Treaty) aktif olarak başlarsınız.
 • Duncan Idaho: Kılıç ustamız. Ayrıca hanemizin en güvenilir üyesi. Sağladığı avantajlar: Siyeçler (Sietch) ile ilişkilerden kazançlar %100 artar. Bir yerleşim birimini yağmalamanın Otorite (Authority) maliyeti %10 azalır.
 • Thufir Hawat: Mentatımız ve suikastçı ustamız. Sağladığı avantajlar: Ajanlarınız (Agents) ek 1 özelliğe (trait) sahip olur. Yerleşim birimleriniz bir operasyonun hedefi olduğunda 2 gün boyunca %20 daha fazla üretim yapar.
 • Gurney Halleck: Savaş ustamız. Sağladığı avantajlar: Veteran Militia birimlerini seçilebilir hale getirir. Askeri birimler ekstra 1 Deneyim (Experience) düzeyiyle başlar.
Harkonnen Hanesi Seçilebilecek Konsey Üyeleri:
 • Feyd-Rautha Harkonnen: Ailenin sadistik mirasının taşıyıcısı, Baron’un gözde yeğeni ve aynı zamanda da veliahtı. Sağladığı avantajlar: Landsraad kararlarında Yolsuzluk (Corruption) özelliğini kullanabilir, böylece seçilen fraksiyonun Landsraad Mevkisinde (Landsraad Standing) düşüş sağlar.
 • Piter De Vries: Harkonnen Hanesinin Mentatı olur kendileri. Sağladığı avantajlar: Sızma Droneu (Infiltration Drone) özelliğine sahip Casus Drone (Stealth Probe) birimini açar; ikmal kısıdı yoktur, ayrıca düşman bölgesinde +1 İstihbarat (Intel) üretir. Ornitopterler, Sızma Ornitopteri (Infiltration Ornithopter) özelliğine sahiptir; yalnızca yakın mesafelerde görülebilirler ve yine bu araçlar da düşman bölgelerinde +1 İstihbarat üretir.
 • Rabban Harkonnen: Kendi babasını öldürmüş bir canavar. Kötülük, gaddarlık konusunda amcası Baron Harkonnen’in izinden gidiyor büyük bir gururla. Sağladığı avantajlar: +1 Militia birimi alınabilir hale gelir. Baskı (Oppression) süresi, yerleşim yerindeki Militia birimi başına +5 saniye artar.
 • Iakin Nefud: Harkonnen Hanesi muhafızlarının kumandanı. Her ne kadar görevine sadık olsa da ufak bir bağımlılık sorunu söz konusu. Sağladığı avantajlar: Askeri birimleriniz öldüklerinde, geliştirme maliyetlerinin yarısı bütçenize iade edilir. Savaş İlaçları (Combat Drugs) görev maliyeti %50 azalır.


Fremenler Hanesi Seçilebilecek Konsey Üyeleri:
 • Chani Kynes: Liet’in kızı. Dune hikayesi içerisinde çok önemli bir karakter. Tabii oyunda bu hikâye işlenmediği için o kadar ön plana çıkmıyor ama yine de kendisi kıymetlimizdir, laf söyletmeyiz 🙂 Sağladığı avantajlar: Landsraad kararlarında İsyanı Ateşlemek (Incite Rebellion) özelliğini kullanarak, hedeflenen kararın çıkması halinde diğer fraksiyonlarda isyan başlatabilir. Nötr her bir komşu bölge için +0,5 İstihbarat (Intel) üretir.
 • Stilgar Ben Fifrawi: Naib, Tabr Siyeci’nin lideri. Fremenlerin en önde gelen şahsiyetlerinden. Sağladığı
 • avantajlar: Ele geçirilen her bir yerleşim birimi, rakiplerin siyeç tespit etme sürelerini uzatır. Ele geçirilen her bir Baharat Bölgesi (Spice Field) için +1 Otorite (Authority) üretimi sağlar.
 • Mother Ramallo: Eski Bene Geserrit, şimdinin Fremen rahibesi. Sağladığı avantajlar: Shai-Hulud Mabedi (Shai-Hulud Temple) ile başlar. Haritadaki bütün Baharat Bölgeleri (Spice Fields) görünür olur.
 • Otheym: En meşhur Fremen savaşçılarından. Gara Kulon Siyeci’nden Stilgar tarafından yönetilen Tabr Siyeci’ne geçmiş, gözünü budaktan sakınmayan, çatışmalarda en önde giden isim. Sağladığı avantajlar: Birimler %10 hızlanır. Yakınında müttefik kuvvet bulunmayan birimler Kum Katilleri (Sand Killers) özelliğini kazanır ve bu özellik sayesinde Güçleri (Power) %20 yükselirken Zırh (Armor) puanları da +2 artar.
Fremenler Hanesi Seçilebilecek Konsey Üyeleri:
 • Staban Tuek: Esmar Tuek’in oğlu. Özellikle melanj (baharat) kaçakçılığıyla meşhur. Sağladığı avantajlar: Yeraltı Karargâhlarına komşu bölgeler +5 Solari üretirler. Yeraltı Karargâhı başına +0,5 Nüfuz sağlar
 • Lingar Bewt: Bu da Arrakis’te baharat kadar önemli bir diğer şeyin kaçakçısı: Su. Su çıkarmanın güçlüğü kendisini Esmar ile ittifaka itmiş durumda. Sağladığı avantajlar: Elde edilebilecek su miktarına bağlı olarak bir yerleşim yerini ilhak etmenin Otorite (Authority) maliyetini düşürür. Benzer şekilde elde edilebilecek su miktarına bağlı olarak Yeraltı Karargâhı kurulum maliyetini düşürür.
 • Drisq: Esmar Tuek’in levazım ustası (quartermaster), bütün Siyeç için ihtiyaç duyulan malları tedarik eden kişi kendisi. Kaçakçılık operasyonlarının lojistik sorumlusu da bu hanımefendi oluyor aynı zamanda. Sağladığı avantajlar: Bütün ajanlar Tüccar (Merchant) özelliğine sahip olur. Sızma (Infiltration) düzeyi 1’in altına inemez.
 • Bannerjee: Tuek Siyeci’nin güvenlik şefi. Esmar’ın çıkarlarını korumak konusunda görev bilinci yüksek. Sağladığı avantajlar: Bir yerleşim birimini

Dune: Spice Wars Sistem Gereksinimleri:

MİNİMUM:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 and Windows 11
 • İşlemci: Intel Core i5 2.5 GHz or AMD equivalent
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVidia GTX 1050 or AMD equivalent
 • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 and Windows 11
 • İşlemci: Intel Core i7 2.8GHz or AMD equivalent
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVidia GTX 1080 or AMD equivalent
 • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan

Dune: Spice Wars çıkış tarihi 26 Nisan Salı günü olarak açıklandı. Strateji oyunu severler Steam üzeriden şu anda Erken Erişim Oyunu olarak satın alıp kütüphanenize ekleye bilirsiniz.

0
0
0
0
0
0
0

editor
Oğuzhan Erdoğan Spor yapmayı bir hayat tarzı olarak benimsedim...genelde basketbol, masa tenisi, langırt ilgileniyorum. Eşimle birlikte doğa yürüyüşleri ve kamp yapmayı da ayrıca çok seviyoruz. Şu anda özel bir şirket reprezant olarak görev yapmaktayım. Oyun oynama 1996 kara kutu dediğimiz atarilerle başladım 1999 yıllın komşumuzun oğlunun bilgisayarı ile bilgisayarlarla tanıştım sonrasında ilk bilgisayım Commodor64 sahibi oldum bir kaç ay sonra yeni bir Bilgisayar alarak oyun, donanım ve ekipman serüvenime kendi çapımda söküp takma eşe dosta pc toplama ve tamirleri ve daha sonrasında ise donanım alıp satma işleri ile devam ettim. Yakın zaman da ülkemizdeki ekonomik krizi fırsata çevirip son anda güzel bir sistem topladım bu sistemle 20 li yaşlarımdaki gibi oyun oynamaya devam etmeyi düşünüyorum oyun oynarken thegamerstation da oyun ve sistem tavsiyeleri, donanım da 2.el ile ilgli düşüncelerimi sizlere paylaşacağım aynı zamdan kanalımızda da yayın açıp birlikte keyifli zamanlar geçirmeyi planlıyorum.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi okumayı çok isteriz, yorum yapmak için tıklayınız.x
()
x
X