Teknoloji

Intel XeSS Yaza Kadar Piyasaya Sürülmeye Hazır Olmayacak!

Intel, Arc 3 A350M ve A370M ile bugün Arc mobil GPU’larını podyuma çıkardı, ancak şirketin en çok beklenen teknoloji parçalarından biri GPU’ların yanında piyasaya sürülmeyecek. Intel’in XeSS görüntü yükseltme teknolojisi yaz başında piyasaya sürülecek.

Intel’in XeSS’si yaz aylarında Arc 5 ayrık mobil GPU’ların yanında çıkacak, yani Arc 3’ü ilk benimseyenlerin bir süre XeSS’ye erişimi olmayacak. Yine de Intel, XeSS ile zaten uyumlu olan yaklaşık 20 oyunun bir listesini paylaştı. En iyi oyunlar arasında Death Stranding, Shadow of the Tomb Raider, Hitman 3, Ghostwire Tokyo ve Chivalry 2 yer alıyor. XeSS’nin yaz sürümü çıkana kadar muhtemelen daha fazla oyun eklenecek.


XeSS, AI ile geliştirilmiş bir görüntü yükseltme teknolojisidir. Bu, AI’nın yardımıyla XeSS’nin bir oyunu istenen çözünürlüğe ölçeklendirmeden önce temel çözünürlüğünün altında oluşturabileceği anlamına gelir. Bu uygulama, oyuncuların kare hızlarını (FPS) korurken donanımlarını zorlamadan 4K deneyimini elde etmelerine yardımcı olur.

Arc 3 mobil GPU sürümü heyecan verici olsa da, bu daha başlangıç. XeSS, A370M’nin iki katı Xe çekirdeğine, ışın izleme çekirdeğine ve GDDR6 belleğine sahip Arc 5 mobil GPU’larla birlikte yaz başında Intel GPU kullanıcıları ile buluşacak. Sadece bu da değil, Intel’in masaüstü GPU’ları da yaz aylarında sınırlı sayıda bir GPU’nun piyasaya sürülmesiyle ilk çıkışını yapacak ve bunu muhtemelen bir dizi ortak kart izleyecektir. Yaz, Intel’in mevsimi gibi görünüyor.

Kaynak

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir