Haberler

Internet Explorer Resmen Öldü

Internet Explorer öldü. Microsoft, yaklaşık 27 yıl sonra bugün IE’yi emekliye ayırıyor. Eskiyen web tarayıcısı, bugün IE 11 için resmi olarak geri çekilen destekle birlikte Microsoft Edge lehine gün batımına giriyor. Microsoft, 2015’te Windows 10’un piyasaya sürülmesiyle ilk olarak Internet Explorer markasından uzaklaştıktan sonra, internet explorer çağının sonu geldi.

Tüketiciler için çok fazla değişiklik yok çünkü Internet Explorer kullanımı son yıllarda düştü. StatCounter, IE’nin toplam tarayıcı pazar payının yüzde 0,5’tan daha azına sahip olduğunu gösteriyor.

Microsoft, önümüzdeki aylarda hala Internet Explorer kullananları Microsoft Edge’e yönlendiren yeni bir istem sunmaya başlayacak. Sonunda, Internet Explorer gelecekteki bir Windows güncellemesinin parçası olarak kalıcı olarak devre dışı bırakılacak.

Microsoft, Windows 11’de varsayılan tarayıcı olarak Chromium destekli Edge’e geçmiş olsa da, Internet Explorer’ı destekleyen MSHTML motoru hala Windows 11’in bir parçasıdır. Microsoft Edge’de yalnızca IE modu için mevcuttur ve Microsoft, IE modunu destekleyeceğini söylüyor. (Edge’de en az 2029’a kadar)

İşletmeler, hala Internet Explorer gerektiren çok eski web uygulamaları ve siteler için büyük ölçüde Edge’in IE moduna geçti. Microsoft, 2019’da Edge için bu IE modunu oluşturdu ve bu mod birçok eski sitenin hala kullandığı eski ActiveX denetimlerini destekliyor. Spiritüel olarak, Internet Explorer bu modda yaşamaya devam edecek.

Dünya çapında muhtemelen binlerce işletme de Internet Explorer kullanımı vardır. Microsoft, bugünün Internet Explorer’ın kullanımdan kaldırılmasıyla ilgili yıllardır uyarılarda bulunuyor ve önümüzdeki aylarda tarayıcı tamamen kaldırılana kadar uyarılar ve yönlendirmeler konusunda hâlâ dikkatli davranıyor.

Windows 11 kullanıcılarının, erişilebilir bir IE sürümü içermediği için Internet Explorer hakkında endişelenmesine gerek kalmayacak. Microsoft, 20 yıldan uzun bir süredir ilk kez IE’yi yeni bir Windows sürümüyle birlikte paketlemiyor.Kaynak

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR