Teknoloji

Oyuncuların En Çok Tercih Ettiği İşlemci ve Ekran Kartı Markası Açıklandı!

Steam tarafından her ay yayımlanan donanım ve yazılım anketi sonuçları, oyuncuların Mart 2022 döneminde en çok kullandığı donanım markalarını ortaya koydu. Intel ve NVIDIA, kendi alanlarında AMD‘ye karşı büyük bir üstünlük kurmaya devam ediyor.

Dünyanın en büyük oyun platformu olan ve her saniye yüz binlerce oyuncunun çevrimiçi olduğu Steam, aynı zamanda yayımladığı raporlarla büyük donanım üreticileri arasındaki rekabete de ışık tutuyor. İşte söz konusu raporun Mart 2022 dönemine ilişkin Steam verileri de bugün yayımlandı. Gelin, Mart 2022’de Steam’de hangi üreticinin liderliğe sahip olduğunu görelim.

Steam kullanıcılarının sunduğu bilgilerle oluşturulan veriler, oyuncuların en çok hangi bilgisayar bileşenlerini tercih ettiklerini gözler önüne seriyor. Mart 2022 dönemi verilerine göre uzun zamandır kendi alanında liderliğini sürdüren NVIDIA ve Intel, bu ay da oyuncuların tercihi oldu.

Steam, müşterilerimizin ne tür bilgisayar yazılımı ve donanımı kullandıkları ile ilgili veri toplamak adına ayda bir anket düzenler. Bu anketlere katılım isteğe bağlıdır ve kimlik belirtmeye gerek yoktur. Elde edilen bilgiler ileride ne tür teknoloji yatırımları yapacağımız veya hangi tür ürünleri sunacağımız konusunda karar vermemizde bize çok büyük bir yardım sağlamaktadır.

Paylaşılan verilere göre oyuncuların %69,34’ü, bilgisayar işlemcilerinde Intel işlemcileri tercih etti. İşlemci seçiminde tüm dünyadaki tek ikinci seçenek olan AMD ise %30,66’lık pay elde etti. AMD, ekran kartı tarafında da en büyük rakibine yenik düşmeye devam etti. Oyuncuların %77,13’ü NVIDIA’yı tercih ederken %14,15’iyse AMD’den yana oldu. %8,52’lik kesimse Intel kullanıcısıydı. NVIDIA’nın AMD’ye karşı payındaysa bu ay ufak bir artış görüldü.

Steam verilerinden öne çıkan diğer sonuçlarsa şu şekildeydi:

  • Tüm oyuncuların %51,48’ü 16 GB RAM,
  • %33,52’si 4 çekirdekli işlemci,
  • %7,95’i NVIDIA GeForce GTX 1060 ekran kartı,
  • %67,24’ü 1920 x 1080 çözünürlüğü,
  • %52,68’i’ü 1 TB’tan fazla depolama alanını,
  • %74,69’u Windows 10 64 bit işletim sistemini tercih etti.

author
Oğuzhan Erdoğan Spor yapmayı bir hayat tarzı olarak benimsedim...genelde basketbol, masa tenisi, langırt ilgileniyorum. Eşimle birlikte doğa yürüyüşleri ve kamp yapmayı da ayrıca çok seviyoruz. Şu anda özel bir şirket reprezant olarak görev yapmaktayım. Oyun oynama 1996 kara kutu dediğimiz atarilerle başladım 1999 yıllın komşumuzun oğlunun bilgisayarı ile bilgisayarlarla tanıştım sonrasında ilk bilgisayım Commodor64 sahibi oldum bir kaç ay sonra yeni bir Bilgisayar alarak oyun, donanım ve ekipman serüvenime kendi çapımda söküp takma eşe dosta pc toplama ve tamirleri ve daha sonrasında ise donanım alıp satma işleri ile devam ettim. Yakın zaman da ülkemizdeki ekonomik krizi fırsata çevirip son anda güzel bir sistem topladım bu sistemle 20 li yaşlarımdaki gibi oyun oynamaya devam etmeyi düşünüyorum oyun oynarken thegamerstation da oyun ve sistem tavsiyeleri, donanım da 2.el ile ilgli düşüncelerimi sizlere paylaşacağım aynı zamdan kanalımızda da yayın açıp birlikte keyifli zamanlar geçirmeyi planlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR