Teknoloji

PlayStation 5 Pro Sony’nin PS5 Den 2,5 Kat Daha Fazla Performanslı Olacağı Ortaya Çıktı

PlayStation 5 Pro hakkında yeni söylentiler, Ps5 konsolun piyasaya sürülmesinin dördüncü yıl dönümünde Ps5 Pro için de çıkış yılı olarak düşünüyor olabilir. Sızdırılan bu bilgilere göre, PS5 Pro mevcut modelden çok daha güçlü bir GPU’ya NVIDIA’nın Deep Learning Super Sampling’ine (DLSS)i, ve hatta AMD’nin Freesync (FSR 2.0) teknolojileri içi bir alternatife sahip olacağı bilgisi paylaşıldı.

Sony, PlayStation 5 Pro’nun AMD‘nin yeni işlemcisini kullanması bekleniyor. TSMC tarafından 4nm veya 5nm fabrikasyon süreci ile üretileceği, GPU performansının 2 kat ve gerçek zamanlı ışın izleme performansının ise 2.5 kat artırılacağı belirtiliyor. Yeni işlemcinin RDNA 3 mimarisine dayalı AMD GPU‘ları kullanıp kullanmayacağı hala belirsiz.

Sony, PlayStation 5 Pro 4K çözünürlükte ve daha yüksek kare hızlarında oyun oynamanıza izin verecek ve oyun grafikleri, devasa ekranlarda bile daha akıcı ve ayrıntılı görünecek. Nvidia DLSS ve AMD FSR gibi süper örnekleme teknolojilerinin de buna katkıda bulunacağı belirtilmiş. İlginç bir şekilde kaynağa göre Sony, konsolda FSR 2.0 kullanmayacak. Bunun yerine şirket, PlayStation 5 Pro’ya özel kendi süper örnekleme olacak.

PlayStation 5 Pro‘nun duyurusunun 2024 yılında yapılması bekleniyor.

Avatar for Barbose

Yıldıray Özer
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın kurucusudur. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun ve film içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir