Haberler

Pokemon GO Oynamak Depresyona İyi Geliyormuş

London School of Economics araştırmacıları tarafından gerçekleştirilen bir çalışma, Pokemon GO oynamanın depresyon belirtilerini azalttığını ortaya koydu.

Dünyanın en çok oynanan oyunları arasında yer alan Pokemon GO. Çok çarpıcı bir araştırmaya konu oldu. Niantic tarafından geliştirilen Artırılmış Gerçeklik (AR) oyunun depresyona iyi geldiği belirlendi. London School of Economics tarafından yapılan çalışmada, popüler mobil oyunun kullanıcıların zihinsel sağlığı üzerinde etkisini belirlemek için Pokemon GO oynayanlar ile oynamayanların internet arama verileri incelendi.

Oyunu oynayanların “depresyon”, “stres” ve “anksiyete” gibi zihinsel sağlıkla ilgili olumsuz terimleri daha az aradığını tespit eden bilim insanları, “konum tabanlı mobil oyunların depresyon oranlarını azaltabileceği” sonucuna vardı. Bununla birlikte, Pokemon GO oynamanın kronik veya şiddetli depresif bozuklukları iyileştirebileceği hiçbir şekilde iddia edilmiyor. Oyunun, hafif veya klinik boyutta olmayan depresif belirtilerden muzdarip kullanıcılar için kısa vadeli olumlu etkileri olabileceği ifade ediliyor.

Pokemon GO, Yüz Yüze Sosyalleşmeyi Sağlıyor

pokemon go depresyon

Peki, araştırmacıları bu sonuca iten temel faktör ne oldu? Pokemon GO’nun depresyona iyi geldiğine yönelik düşüncenin arkasındaki mantık, açık havada oynanmasından geçiyor. Oyunun yüz yüze sosyalleşmeyi ve doğa ile iç içe olmayı sağladığına vurgu yapan bilim insanları, bunun diğer konum tabanlı oyunlar için de geçerli olduğunu belirtti.

Bilim dünyasının Niantic’in oyunu hakkında olumlu bir sonuca varması oldukça ilginç. Zira önceki bazı araştırmalar, oyunun bağımlılık yaptığını ve dışarda oynandığı için fiziksel tehlikelere yol açtığını ortaya koymuştu. 1 milyarı geçkin indirmeyle tüm zamanların en çok oynanan mobil oyunlarından biri olan Pokemon GO, yakın zaman önce Türkçe dil desteği kazanmıştı.

Avatar for Barbose

Yıldıray Özer
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın kurucusudur. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun ve film içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir