Haberler

PUBG’nin Yaratıcısı, Belki de Tüm Zamanların En İddialı Oyunu İçin Vizyonunu Açıkladı!

“Ready Player One’ı izledim ve ‘Vay canına, yapmak istediğim şey bu’ diye düşündüm.”

PUBG yaratıcısı Brendan Greene AKA PlayerUnknown, PUBG Studios’tan ayrıldı ve şu anda stüdyosu PlayerUnknown Productions’ta kulağa çılgınca gelen, iddialı bir oyun üzerinde çalışıyor. Greene, GamesBeat ile yaptığı bir röportajda bu proje hakkında daha fazla ayrıntı paylaştı ve fikrin bir tür metaverse oluşturmak ve insanlara Dünya büyüklüğünde bir oyun dünyasında var olacak yeni bir yer vermek olduğunu söyledi.

Greene, Artemis çalışma adı altında yapılan yeni oyun hakkında “İnsanlara yaşayacakları yeni bir yer vermek istiyoruz, çünkü bunun bazı sorunları var” dedi. Greene metaverse kelimesini söylemek istemedi, ama başarmaya çalıştığı şey bu gibi görünüyor.

“Bu kelimeyi söylemek istemiyorum. Bunun hakkında uzun zamandır düşünüyorum. Ready Player One’ı izledim ve ‘Vay canına, yapmak istediğim şey bu’ diye düşündüm” dedi.

Oyuncular, Greene’in vizyonuyla ilk tanışmalarını, oyuncuları devasa bir haritaya yerleştiren ve onları elementlere karşı hayatta kalmaya zorlayan, istediğini öde teknoloji demosu Prologue’de alacaklar. Tek oyunculu bir oyundur ve savaş yoktur. Greene sıkıcı olacağını düşünüyor. Ancak Greene ve ekibinin Artemis ile başarmayı umduğu bazı fikirlere ilk bakış olarak hizmet etmeyi amaçlıyor.

“Bence oldukça sıkıcı olacak. Ateş yak, pencereleri tahtalarla kapat, soğuk havanın seni bayıltacağı sürekli fırtınaya karşı kendini sıcak tut” dedi. “Ama yine de, üzerinde mantıklı noktalar olan ve bir şeyler yapabileceğiniz tutarlı bir dünya göstermekten daha fazlası ve bu sistemli bir oyun.”

Prologue, Artemis’te gerçekleştirmeyi umduğu dünyanın oyun öğeleri için bir “test yatağı”dır. “Arma, battle royale için neyse. Test etmem, yinelemem, son oyun modunu almam ve ardından ‘Tamam, işe yarıyor’ diyebileceğim bir yerdi. Prologue ile yapmak istediğimiz şey bu,” dedi Greene.

Prologue ve Artemis arasındaki en büyük farklardan biri oyun dünyasının boyutu ve ölçeğidir. Prologue 64 kilometreye 64 kilometre boyutlarında çok ama çok büyük bir haritada yer alırken, Artemis’in dünyası bir gezegen ölçeğinde olmayı umuyor. Yarıçapı, Dünya’nın büyüklüğü olan 6.000 kilometreyi aşabilir. Artemis’in oyun dünyasının gerçek boyutu değişse de Greene, oyuncular arasında yeni bir yere taşınabilecekleri bir “dijital yaşam” arzusunda bir eğilim gözlemlediğini söyledi. Artemis için fikir, kullanıcıların şehirler, toplumlar ve medeniyetler yaratmasına izin vermektir.

“Yeterince büyük bir dünya olan bu alanı sağlamak – Rust’ı seviyorum, ancak yoğun bir sunucuda oynuyorsanız her birkaç metrede bir üstler var. Bir oyuncunun üssünü kilometrelerce keşfetmeyeceğiniz bir alan istiyorum.” Greene, “bu bir kutudan ziyade büyük bir yerleşim yeri” dedi. “Gerçekten açık dünyalar keşfederek oyuna geri döndüğümden beri bu şeyler beni her zaman heyecanlandırdı. Red Dead Redemption harika, ama bu sadece bir dizi senaryo. Git bir bölgedeki tüm ayıları öldür, git, geri gel ve hepsi tekrar geri dönecekler. Dünyada anlamlı bir yaşam sürmek istiyorum. Bir bölgedeki tüm ayıları öldürürseniz, belki geyik popülasyonu patlar.”

Greene ve ekibi, vizyonunu gerçekleştirmek için özel bir oyun motoru yapıyorlar çünkü stüdyonun aklındaki şey için ticari olarak mevcut bir seçenek bulamadılar. PlayerUnknown Productions’daki ekip şu anda yaklaşık 25 kişiden oluşuyor ve Greene stüdyonun yalnızca 50’ye kadar genişlemeyi planladığını söyledi. Devasa bir ekibe ihtiyaçları yok çünkü teknoloji ve makine öğrenimi oyun oluşturmak için çok fazla ağır yük kaldıracak.

Tahmin edebileceğiniz gibi, Artemis yakın zamanda serbest bırakılmayacak – Greene, beş yıl veya daha uzun sürebileceğini söyledi.

-Editör kıps: “sonunda şöyle bir oyun duyurdunuz. Bilen bilir SAO diye bir anime var, bunu izlediğimden beri böyle oyunları bekliyorum ciddili -.- siz de çok heyecanlanmadınız mııııı??”

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir