Haberler Oyun-İş Dünyası

Sony, Bungie’yi 3.6 milyar dolara satın alıyor

Sony Interactive Entertainment, Bungie’yi 3,6 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor ve bu, oyun endüstrisinde bir aydan kısa bir süre içinde üçüncü büyük satın alma anlamına geliyor.

Games Industry tarafından hazırlanan bir rapora göre Bungie, Sony’nin “bağımsız bir yan kuruluşu” olacak ve stüdyonun mevcut yönetim ekibini ve CEO Pete Parsons’ı içeren bir yönetim kurulu tarafından yönetilecek.

Bungie, en çok Destiny ile tanınır. Şirket şu anda Destiny 2 için yenilikler ve yeni oyunlar üzerinde çalışıyor.

SIE CEO’su Jim Ryan, Bungie’yi Sony şemsiyesi altına almaktan heyecan duyduğunu söyledi.

Ryan, “Destiny serisinin başlangıcından bu yana Bungie ile güçlü bir ortaklığımız var ve stüdyoyu resmi olarak PlayStation ailesine davet etmekten daha fazla heyecan duyamazdım” dedi.

Bir blog gönderisinde Bungie, “bizi her koşulda koşulsuz olarak destekleyen ve Bungie’nin kalbindeki yaratıcı bağımsızlığı korurken nesiller boyu eğlence yaratma vizyonumuzu hızlandırmak isteyen bir ortak” bulduğunu söyledi.

Bu, Microsoft’un birkaç hafta önce Activision Blizzard’ı satın aldığını açıklamasından ve Take-Two’nun Zynga’yı satın alma niyetini açıklamasından sonra oyun endüstrisindeki üçüncü büyük satın alma. Microsft anlaşması şu anda Haziran 2023’te 68 milyar dolarlık bir fiyat etiketi ile yapılacak, Take-Two anlaşması ise 12,7 milyar dolara mal olacak.

Bu, Bungie’nin bir oyun platformu tarafından ilk satın alımı değil. Microsoft, Haziran 2000’de Bungie’ye sahip oldu ve Halo’nun Xbox’ın lansmanı için özel bir oyun olmasını sağladı. 2007’de Halo 3’ün piyasaya sürülmesinden hemen sonra Bungie, Activision ile 10 yıllık bir anlaşma imzaladı ve Destiny serisini yapmaya devam etti.

Destiny’nin ortak vizyonunu içeren bir görsel, “Nerede oynamayı seçerseniz seçin, her oyuncunun harika bir Destiny deneyimine sahip olması gerekir” diyor. Anlaşma yeni duyurulsa da Bungie, oyunun oynandığı yeri sınırlamayarak Destiny’yi oyuncularının elinde tutmayı planlıyor gibi görünüyor.


Kaynak

0
0
0
0
0
32
0

Bir cevap yazın

X