Genel Haberler Oyun-İş Dünyası

Sony, oyunlarının yarısını PC ve mobil platformlarda yayınlamayı planlıyor!

Şirketin yıllık yatırımcı gününde yapılan bir sunuma göre Sony, 2025 yılına kadar oyun sürümlerinin yaklaşık yarısının PC veya mobil cihazlarda olmasını planlıyor. Sunum sırasında gösterilen bir grafik, bunun, şirketin oyun sürümlerinin yaklaşık dörtte birinin PC ve mobil cihazlarda olduğu ve geri kalanının PlayStation 4 ve PlayStation 5 konsolları arasında bölünmüş gösteriyor. Şirketin 2025 grafiğinde ise PC ve mobil platform sürümlerinde önemli bir artış olacağını gösteriliyor.

Sony Interactive Entertainment başkanı Jim Ryan “PC’den mobil cihazlara ve aynı zamanda canlı hizmetlere de genişleyerek, genel oyun yazılımı pazarının çok dar bir bölümünde bulunma durumundan hemen hemen her yerde bulunma durumuna geçme fırsatına sahibiz.” dedi.

Sony’nin sunumu, şirketin Horizon Zero Dawn, Days Gone ve God of War gibi oyunları PC’ye getirmenin faydalarını şimdiden elde ettiğini söyledi ve platformdaki net satışların geçen yıl 80 milyon dolardan 2022’de 300 milyon dolara çıkacağını tahmin ediyor. Sony, PC’ye daha fazla oyun getirme planları hakkında sesini yükseltti; geçen yıl bir PlayStation PC etiketi çıkardı ve hatta bir PC bağlantı noktası geliştiricisi satın aldı.

Mobil tarafta, Video Games Chronicle geçen yıl Sony’nin Apple Arcade’in eski içerik patronu Nicola Sebastiani’yi işe aldığını bildirdi. Şirket bir slaytta, mevcut mobil geliştiricilerle birlikte oyun geliştirmek ve kendi stüdyo ağını kurmak da dahil olmak üzere birkaç farklı yol üzerinden mobil oyunları piyasaya sürmeyi planladığını söyledi.

Sony’nin sunumu, PC ve mobilin yanı sıra canlı hizmet oyun hedefleri hakkında da daha fazla ayrıntı sundu. Geçen yıl bir ve bu yıl üç olmak üzere 2025 yılına kadar 12 canlı hizmet franchise’ına sahip olmayı planlıyor. Bu, Sony’nin 2022 mali yılında piyasaya sürülmek üzere geliştirilmekte olan iki canlı hizmet oyunu olduğunu gösteriyor (MLB The Show 2022 ve Ryan bir Soru-Cevap bölümünde Bungie’s Destiny’nin bu sayıya dahil olmadığını doğruladı). Sony daha önce Mart 2026’ya kadar 10’dan fazla canlı hizmet oyununu başlatmayı planladığını söylemişti.

Son olarak şirket, IP’sinin kullanımını oyun dışında genişletmek istediğini söyledi ve en son Uncharted filmini ve The Last of Us’a dayanan yaklaşan HBO serisini önemli örnekler olarak kullandı.

Son slaytta Sony, “PlayStation’ın mevcut konsol merkezli yaklaşımını, topluluğumuzun büyük unsurlarının konsolun ötesine geçtiği bir geleceğe” dönüştürmeyi umduğunu söyledi.Kaynak

0
0
0
0
0
0
0

Bir cevap yazın

X