Haberler

Tencent ve Krafton, PUBG Mobile hack grubundan 10 milyon dolar tazminat alacak

Tencent Games ve Krafton, oyunculara hileler dağıtan bir PUBG Mobile hack grubuna karşı dava kazandı. Bu haftanın başlarında, ABD ve Almanya’daki federal mahkemeler, grubun oyun geliştiricilerine 10 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

Kararı, video oyun endüstrisinin hilecilere karşı savaşı için “yankılanan bir zafer” olarak nitelendiren Tencent ve Krafton, mobil battle royale başlığında aldıgı fonları anti-cheat teknolojisi daha da geliştirmek için kullanacaklarını söyledi.

Mahkemeler, sanıklara yasa dışı hile geliştirme faaliyetlerine son vermelerini emretmenin yanı sıra, onlara, hack’leri yapmak için PUBG Mobile’ı nasıl kullandıklarına dair ayrıntıları vermeleri talimatını da verdi.

Bu zafer, Çin’deki polisin geçen yıl Tencent Games ile ortak bir çaba içinde büyük bir video oyunu hile operasyonunu bastırmasından sonra geldi. Yerel polis, lüks arabalar da dahil olmak üzere büyük miktarda para ve mal varlığının kurtarılmasının ardından operasyonu “dünyanın en büyük” dolandırıcılık davası olarak nitelendirdi.

Tencent Games’te PUBG Mobile’ın yapımcısı Rick Li yaptığı açıklamada, “Dünya çapında milyonlarca oyuncu PUBG Mobile’ın keyfini çıkarıyor ve herkes için eşit bir oyun alanı sağlayacağız” dedi. “Ne yazık ki, hacker gruplarının eylemleri oyunun adaletini baltalıyor. Bu Yargılar, PUBG Mobile’da hileye müsamaha göstermeyeceğimize dair net bir mesaj veriyor.”

Tencent ayrıca, yasaklanan hackerların sayısını gösteren haftalık bir “Ban Pan raporu” yayınlıyor. 24 ila 30 Aralık arasındaki verileri içeren son rapor, 827.365 hesabın yasaklandığını gösterdi. Bunun yanı sıra hile paylaşımı yapan yüzlerce Facebook, İnstagram hesabıda kapatıldı.

Kaynak

Yıldıray Özer
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın kurucusudur. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun ve film içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR