Haberler

Twitch mega yayıncısı HasanAbi, devam eden ‘cracker’ tartışması nedeniyle askıya alındı.

Hesabın askıya alınma sebebi, insanları neyin ırksal bir karalama teşkil edip etmediği konusunda ikiye bölüyor.

13 Aralık’ta yayınını sonlandırdıktan kısa bir süre sonra yasakla tokatlandı ve bu sırada bir izleyicinin beyaz insanları tanımlamak için bu kelimenin kullanımı konusunda tartıştığı bir konuşma yaptı. Konuşma, kullanımını savunduğu önceki bir akışın devamıydı.

“Sohbetimde her birinizden daha fazla kraker olarak adlandırıldım, tamam mı?” HasanAbi, bunu beyazlar için ‘şemsiye nefret dolu bir terim’ olarak nitelendiren bir izleyiciye yanıt olarak söyledi. “Bana senden çok daha fazla kraker denildi, neden biliyor musun? Çünkü aşırı derecede çevrimiçiyim, tamam mı?”

undefined

HasanAbi şöyle devam etti: “Size kraker diyen kişinin tam anlamıyla güçsüz olduğunu kabul edin, tamam mı? Üzgünüm, bu sadece gerçek. Size lanet olası kraker diyen kişi güçsüz. Tarihsel olarak ezilmiş biri olarak buharını üfleyerek yapıyor. Bunun çocuksu olduğunu ya da her neyse, diyebilirsiniz, ama bu gerçekten gerçek. Çünkü bu kelimeye bağlı tarihsel ya da çağdaş bir baskı yok çünkü beyaz olmanın tarihsel ya da çağdaş bir baskısı yok.”

Görevden alınmasının ardından HasanAbi, “Tam olarak düşündüğünüz gibi” diye tweet attı ve “‘kraker’ terimini kullandığı için” olduğunu iddia etti. HasanAbi’nin haklı olup olmadığı konusunda görüşler ayrılıyor. YouTuber Kurtis Conner, HasanAbi’nin tweet’ine “bruhhhh” ile yanıt verirken, endüstri analisti Daniel Ahmad şunları söyledi: “Twitch’in bu mutlak olmayan soruna POC yayıncılarının platformda karşılaştığı gerçek ırkçılıktan daha hızlı yanıt vermesi çok çılgın.”

Ancak bazıları yasağın daha haklı olduğunu düşündü. Bir Reddit kullanıcısı, “C kelimesinin kendisinin o kadar da kötü bir ırkçı/ırkçı olmayan bulamaç olmadığını anlasam da, açıkça bu sözcüğü kullanımı ve onunla birlikte gelen tavırla şaka yapmıyordu” diye yazdı . “Bütün bunlar gerçekten önlenebilirdi.” Başka bir kullanıcı yasağı “son iki buçuk yıllık dramanın kesinlikle komik bir sonucu” olarak nitelendirdi.

Kaynak

Avatar for Barbose

Yıldıray Özer
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın kurucusudur. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun ve film içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR