Haberler

Ukrayna, Rus işgali sırasında para toplamak için NFT satıyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin zaman çizelgesine dayanan “Meta Tarih: Savaş Müzesi” başlıklı bir NFT koleksiyonu, Ukrayna’ya savunma fonları toplamak için kullanılıyor. Tüm fonlar ülkenin ordusuna ve sivillere yardıma gidecek.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ukrayna’nın Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, koleksiyonu enerjik bir Tweetle başlattı. Fedorov, “Rusya Ukrayna’yı yok etmek için tankları kullanırken, biz devrim niteliğindeki blok zinciri teknolojisine güveniyoruz” dedi.

Koleksiyon, savaştaki her önemli an için çeşitli sanatçılardan NFT’ler içeriyor. “Meta Tarih: Savaş Müzesi”, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgalinin ilk üç gününün 54 NFT şeklinde bir zaman çizelgesini içeriyor. Her NFT temsil ettikleri olayların sırasına göre yayınlanacak. The Verge, ilk NFT’nin önümüzdeki hafta satışa çıkacağını bildirdi.

Ukrayna hükümetinin savaş sırasında kriptoya yaslanmasının etkileri, ülke tarihinde bu andan daha ileri gidebilir. Bir brifingde Coindesk, Ukrayna’nın Dijital Dönüşüm Bakanlığı bakan yardımcısı Alex Bornyakov’a Başkan Volodymyr Zelensky’nin Crypto’nun savaş çabalarındaki rolü hakkında herhangi bir düşüncesi olup olmadığını sordu.

Kripto para birimi savaşın her iki tarafında da rol oynadı, ancak özellikle Ukrayna bunu bankaları ve yerel para birimi sınırlamalarını atlamak için kullandı.
Ukrayna hükümeti, ilk üç hafta içinde kripto para biriminde 54 milyon dolar topladığını söyledi.

Bornyakov, kriptonun ekonomik bir atılım potansiyeli hakkında “Vizyonumuzu paylaşıyor” dedi.
Kaynak

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir