Genel Haberler Oyun-İş Dünyası

Yargıç, Activision Blizzard’ın Federal ajansla 18 milyon dolarlık anlaşmasını onayladı

Bir yargıç, Activision Blizzard ile ABD Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu (EEOC) arasında, video oyunu geliştiricisini ve yayıncısını cinsel taciz, cinsiyete dayalı ayrımcılık ve misilleme iddiaları nedeniyle soruşturulan ve ardından açılan dava da iki taraf arasında 18 milyon dolarlık bir anlaşmayı onayladı.

ABD Bölge Yargıcı Dale Fischer, Activision Blizzard ve EEOC’nin anlaşmaya varmasından altı ay sonra bugün anlaşmayı onayladı. Başka bir devlet kurumu olan California Adil İstihdam Departmanı (DFEH), Activision Blizzard’a da dava açtığı için anlaşmaya itiraz etti ve bir anlaşmanın kendi davasına zarar verebileceğini iddia etti.

EEOC ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak Activision Blizzard, taciz ve ayrımcılık mağdurlarını tazmin edecek, akıl sağlığı danışmanlığını genişletecek ve diğer şeylerin yanı sıra taciz ve ayrımcılık önleme programlarının finanse edilmesine yardımcı olacak 18 milyon dolarlık bir fon oluşturacak.

EEOC, “cinsiyet temelli ve/veya cinsel taciz” iddialarının kendisine bildirilmesinin ardından, çalışanların şirketle olan deneyimleri hakkında bilgi toplamak amacıyla 2020 yılında Activision Blizzard çalışanlarıyla iletişime geçmeye başladı. EEOC, Eylül 2021’e kadar oyun şirketine karşı resmi bir şikayette bulunmadı ve bu tarihte Activision Blizzard anlaşmayı kabul etti. Kısa bir süre sonra, Activision Blizzard, bir ilçe yargıcı hareketi reddetmesine rağmen, DFEH’nin davasını durdurmaya çalıştı.

The Washington Post’a EEOC ile anlaşmanın Activision Blizzard için “açık bir kazanç” olduğunu söyleyen şirket avukatı P. Andrew Torrez’e göre, anlaşma aslında DFEH’nin davasını etkileyebilir.

DFEH sözcüsü Fahizah Alim geçtiğimiz günlerde ajansın 2023’te duruşma tarihi olan Activision Blizzard’a karşı davasına devam etmeye çalışacağını söyledi.
Kaynak

0
0
0
0
0
46
0

Bir cevap yazın

EnglishTurkish