Haberler

Activision Blizzard hissedarları Microsoft ödemeleri için dava açtı

İki Activision Blizzard hissedarı, Microsoft’a yaklaşan satışıyla ilgili olarak Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu’na yaptığı başvurularda yetersiz açıklama ve çıkar çatışması iddiasıyla şirkete dava açtı. Şimdiye kadarki en büyük oyun satın alımı olan 68,7 milyar dolarlık satış, ilk olarak 18 Ocak’ta duyuruldu.

Polygon ilk olarak 24 Şubat’ta, yalnızca bir hissedar olan Kyle Watson’ın, Microsoft satışının “haksız” olduğunu ve şirketin veya hissedarlarının “çıkarına uygun olmadığını” iddia ederek şirkete Kaliforniya’da dava açtığını bildirdi. 25 Şubat’ta başka bir hissedar olan Shiva Stein, benzer nedenlerle New York mahkemesinde kendi davasını açtı. Watson’ın davası, Activision Blizzard yönetim kurulu üyelerinin ve üst düzey yöneticilerinin, hissedarlar için mevcut olmayan “kendileri için benzersiz faydalar sağladıklarını” belirterek, potansiyel çıkar çatışması iddiasında bulunuyor. Ayrıca Bobby Kotick de dahil olmak üzere belirli yöneticilere sunulan “altın paraşüt” paketlerinden bahsediyor. “Altın paraşüt” paketleri, bu yöneticilere şirketten ayrılmaları halinde verilecek olan kıdem tazminatı paketleridir. Axios’tan gelen bir rapora göre, Kotick feshedilirse 15 milyon dolar alacak.

Activision Blizzard’ın Watson’ın davasının “maddi olarak yanıltıcı” olarak adlandırdığı SEC dosyası, anlaşma ve zaman çizelgesi hakkında daha fazla bilgi ortaya koyuyor. Özellikle, Microsoft ve Activision Blizzard arasındaki görüşmelerin, Wall Street Journal’dan bir raporun Kotick’in şirketi yıllardır rahatsız eden işyeri suistimali hakkındaki bilgisini ve katılımını ifşa etmesinden sadece üç gün sonra başladığını gösteriyor.

18 Kasım 2021’de, Xbox Başkanı Phil Spencer, Kotick aleyhindeki iddialara yanıt olarak, personele bir e-postada şirketin Activision Blizzard ile olan ilişkisinde “devam eden proaktif ayarlamalar” yapacağını yazdı. Ertesi gün Kotick ile yaptığı görüşmede Spencer, “Microsoft’un Activision Blizzard ve Microsoft arasındaki stratejik fırsatları tartışmakla ilgilendiğini dile getirdi.”

Yeni hissedar davaları, Activision Blizzard’ın son sekiz aydır mücadele ettiği bir dizi yasal sorunun sadece sonuncusu. California Adil İstihdam ve Konut Departmanı, Temmuz 2021’de şirkete cinsiyet ayrımcılığı ve işyerinde suistimal nedeniyle dava açtı. O zamandan beri Activision Blizzard, taciz ve ayrımcılıkla ilgili daha fazla rapor ortaya çıktıkça tartışmalara karışmaya devam etti. Şirket ayrıca, özellikle de çalışanları yakın zamanda Kuzey Amerika’daki ilk büyük bütçeli oyun endüstrisi birliğini oluşturan Raven Software’e gelince, sendikayı bozmakla suçlanıyor.

Yıldıray Özer
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın kurucusudur. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun ve film içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR