Genel Haberler

Intel, Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldı

Intel, ülkenin Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’daki işini tamamen durdurdu. Intel, Rusya’dan çekilen ve sürekli büyüyen şirketler listesine katılıyor.

Şubat ayında satışların ve sevkiyatların askıya alınmasının ardından Intel, tüm Rusya operasyonlarını askıya aldı. Intel, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını kınadığı ve barışa dönüş çağrısında bulunduğu bir bildiri yayınladı.

Intel, “Düşüncelerimiz bu savaştan etkilenen herkes, özellikle Ukrayna halkı ve bölgedeki ailesi, arkadaşları, sevdikleriyle birlikte dünyanın her yerindeki insanlarla” dedi.

“Rusya’daki 1.200 çalışanımız da dahil olmak üzere tüm çalışanlarımızı bu zor durumda desteklemek için çalışıyoruz. Ayrıca küresel operasyonlarımızda kesintiyi en aza indirmek için iş sürekliliği önlemleri uyguladık.”

Intel ve AMD, bir dizi başka şirketle birlikte Şubat ayında Rusya ve Beyaz Rusya’ya sevkiyatları durdurdu. Microsoft, EA, Nintendo, Sony, Epic Games, CD Projekt RED ve daha pek çoğu, Rusya pazarından çekildi. EA, Rusya’daki satışları durdurdu ve Rus takımlarını e-sporlardan yasakladı, Epic Games ise Fortnite aracılığıyla Ukrayna için bağış topladı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 24 Şubat’ta başladı. O zamandan beri, bir dizi şirket hem ABD yaptırımlarının bir parçası olarak hem de gönüllü olarak işlerini Rusya’dan çekti.
Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin geçtiğimiz günlerde Rusya’ya karşı yaptırımların artırılması için baskı yaptığı söyleniyor.

Kaynak

0
0
0
0
0
5
0

Bir cevap yazın

EnglishTurkish