E-SPOR Genel Haberler

Epic Games, Rus oyuncuları Fortnite turnuvalarından yasakladı

Epic Games’teki Fortnite ekibi bugün, Rusya’da ikamet eden Fortnite oyuncularının artık nakit ödüllü Fortnite rekabetçi turnuvalarına katılmaya uygun olmadığını duyurdu. Karar 11 Mart’ta yürürlüğe girecek.

Duyuruya göre, oyuncular yine de “oyun içi kozmetik ödüller kazanabilecekler”. Önceki etkinliklerden kazanç talep etmeyen Rus oyuncuların 22 Mart’tan önce ödül doğrulama sürecini tamamlaması gerekecek. Talep edilmeyen nakit ödüller ise “Epic’in ödeme hizmeti sağlayıcısı Rusya’da ikamet eden oyuncular için ödül desteğini yeniden başlatana kadar dondurulacak.”

Duyuru, bunun Epic Games’in gönüllü olarak verdiği bir karar olmadığını, daha çok vermek zorunda kaldıkları bir karar olduğunu gösteriyor. Epic’in ödeme yaptığı şirket veya kurumun Rus oyunculara ödeme yapmak istememesi veya ülkeye yönelik yaptırımlar nedeniyle yapamaması muhtemel görünüyor.

Duyuru, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlamasından tam iki hafta sonra yapıldı. Epic, işgalin ardından Rusya ile iş yapmayı bırakan bir dizi şirket, geliştirici ve turnuva organizatörü arasında en sonuncusu. Sadece geçen hafta Nintendo, Bungie, Sony, YouTube, Twitch, EA, Apple, Activision Blizzard, AMD, Intel ve diğerleri Rusya’da satışları ve hizmetleri durdurdu. Epic Games, birkaç gün önce ürünlerinin Rusya’daki satışını ve ticaretini durdurdu.

Diğer şirketler işgale karşı daha proaktif bir yaklaşım benimsedi. Devs Hi-Rez Studios ve Riot Games, Ukrayna krizine para bağışladı ve Liquid’in WoW loncası, diğerlerinin yanı sıra Race to World First etkinliği sırasında para topluyor.


Kaynak

0
0
0
0
0
18
0

Bir cevap yazın

EnglishTurkish