Haberler

Microsoft’un Activision Blizzard Satın Alma İşlemi FTC Tarafından ‘Muhtemelen’ Engellenecek

FTC’nin anlaşmaya karşı bir antitröst davası açacağından şüpheleniliyor.

Microsoft, Activision Blizzard’ı devralmasında bir engelle karşılaşmak üzere olabilir, çünkü birkaç çalışanın “şirketlerin argümanlarına şüpheyle baktığı” bildirildiği için FTC’nin anlaşmaya karşı bir antitröst davası açacağı önerildi. Microsoft, planlanan satın alımı duyurduğundan beri zamanın çoğunu FTC ve CMA gibi düzenleyicileri anlaşmasının kendisine oyun endüstrisinde haksız bir avantaj sağlamayacağına ikna etmeye çalışarak geçirdi.

Antitröst Nedir?

Antitröst, tek bir ana firmanın büyük hissedarı olduğu, aynı tip ürünleri üreten kardeş şirketlerin ya da birbirleri ile sermaye ve ortak bağı bulunmayan fakat aynı tip ürünleri üreten birkaç firmanın, aralarındaki ticari rekabeti önleyerek, karlarını artırmak amacıyla resmen birleşmesi ya da gayrı resmi olarak ortak hareket etmesini engellemeye yönelik her türlü politik veya ekonomik girişime denir.

Politco tarafından alıntılanan üç kaynağa göre ( VGC ), dava önümüzdeki ay Microsoft’a götürülebilir. Davanın gerçekleşmesi garanti edilmiyor, ancak anlaşmayı gözden geçirenler görünüşe göre Microsoft’un argümanlarına pek ikna olmuş değil.

FTC bir antitröst davası açsa bile, bunun mutlaka anlaşmanın olmayacağı anlamına gelmediğini de belirtmekte fayda var. Bu basitçe, Microsoft’un anlaşması için ABD mahkemelerinde mücadele etmek zorunda kalacağı, büyük olasılıkla anlaşmanın bitmesini geciktireceği ve anlaşmanın çökme olasılığını artıracağı anlamına geliyor. Anlaşmanın şu ana kadar inanılmaz derecede uzatılmış doğası göz önüne alındığında, kesinlikle Microsoft için hafif bir baş ağrısından çok daha fazlası olacak.

Eminim son birkaç aydır görmüşsünüzdür, Microsoft ve Sony davalarını CMA’ya iletiyorlar, ikincisi Microsoft’un Call of Duty’yi özel yapma olasılığının kendisine haksız bir avantaj sağladığını iddia ediyor. Her ikisinden de argümanlar bugün erken saatlerde kamuoyuna açıklandı ve Microsoft’un Sony’nin anlaşmadan olumsuz etkilenmeyeceğine inandığını öğrendik, çünkü özel ürünleri Xbox’ınkinden “daha kaliteli” sözlerin sahibi  

Bu belgelerden ayrıca Sony’nin Microsoft’un PlayStation’ın Nintendo gibi olmasını istediğini düşündüğünü ve PS6’nın en az 2027’ye kadar çıkmayacağını öğrendik.

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR