Uncategorized

Xbox One İçin En İyi RPG oyunları

Xbox One’ın mirası büyük ölçüde Halo, Gears of War ve Call of Duty gibi nişancı oyunlarına odaklanıyor, ancak Microsoft’un konsolunda dişlerini biraz daha etli bir şeye batırmak ve kendilerini başka bir şeye sokmak isteyenler için çok sayıda rol yapma oyunu var. Bunlar, The Elder Scrolls V: Skyrim ve The Witcher 3 gibi açık dünya oyunlardan South Park: The Fractured But Whole gibi daha doğrusal deneyimlere kadar uzanıyor, ancak hepsi oyunu kendi oyun tarzınıza uyacak şekilde özelleştirmeye ve uyarlamaya izin veriyor. Bazı oyunlar turn-based savaşlar kullanırken, diğerleri daha aksiyon odaklı, aksiyon-macera oyunlarıyla boşluğu dolduruyor ve daha karmaşık RPG’lere açılan bir kapı görevi görüyor. Kuzey Amerika, Japonya ve Avrupa’dan oyunlar da dahil olmak üzere en iyi Xbox One RPG’lerini seçerken çeşitli alt türleri dahil ettik.

1_ Dark Souls Remastered

Software’in Dark Souls serisinin her biri bir o kadar beğenilen ve yüksek kaliteli ki bu oyunlardan herhangi biri bu listede yer alabilirdi, ancak daha önce oynamadıysanız, başlamak için Dark Souls Remastered’dan daha iyi bir yer yoktur. Orijinal 2011 oyununun elden geçirilmesi, Blighttown gibi sorunlu alanlar için düzeltmeler, daha iyi aydınlatma ve ücretsiz olarak sunulan tüm DLC’ler ile tamamlanan Dark Souls Remastered zaten bir başyapıt olan ilk oyunun daha da iyi bir versiyonudur.

2_ Assassin’s Creed Odyssey


Assassin’s Creed serisi, 2017 yılında piyasaya sürülen Assassin’s Creed Origins oyunuyla RPG mekaniği ile flört etmeye başladı, ancak oyunun devamı oyunu tam anlamıyla RPG alanına götürdü. Yunanistan’da Hippokrates ve Socrates gibi ünlü entelektüellerin yaşadığı tarihte geçen Assassin’s Creed Odyssey, iki kardeş arasında seçim yapmanıza izin verirken, diğeri bir düşman olarak görev yapıyor. Sadece birkaç RPG tarzı yetenek veya yükseltme içermek yerine, tam oyun tarzınıza göre kişiselleştirmenize izin veren devasa bir beceri ağacına sahip ve muazzam haritasında tamamlanması yüzlerce saat sürebilecek çok sayıda side quest var. Oyun, ünlü Yunan mitolojik canavarlarına karşı savaşlarla öncekilerden daha fazla doğaüstü olaylara giriyor ve parlak, renkli yerleri birkaç yıl sonra Assassin’s Creed Valhalla’da yer alan kasvetli alanlardan daha eğlenceli.

3_ Diablo 3


Konsollarda PC’ye göre tartışmasız daha iyi bir oyun olan Diablo 3 yaklaşık on yıl boyunca oyuncu tabanını korudu: Oynaması gerçekten çok eğlenceli ve tekrar tekrar oynamak için ideal. Diablo IV lansman tarihini beklerken, kesinlikle Diablo 3 için zaman ayırmaya değer.

4_ Divinity: Original Sin 2

Larian Studios, kendisini o kadar yetenekli ve iyi donanımlı bir RPG geliştiricisi olarak kabul ettirdi ki, kendisine Baldur’s Gate 3’ü yaratma şansı verildi, ancak şirketin gerçekten kanıtlayacak hiçbir şeyi kalmadı. Divinity: Original Sin 2 şimdiden onların başyapıtı, inanılmaz bir derecede kişiselleştirme ve rol yapma sistemi, dört oyunculu kooperatif partileri için destek ve keşfedilecek devasa bir açık dünya.

5_ Dragon Age: Inquisition

BioWare son zamanlarda biraz durgun olsa da, stüdyo hala harika RPG oyunlarının nasıl yapıldığını biliyor ve Dragon Age: Inquisition bunun kanıtı. Daha büyük ölçekli, daha iddialı bir hikayeye ve RPG savaşında daha iyi bir eylem ve strateji karışımına sahip Dragon Age 2’nin hatalarından ders alan Dragon Age: Inquisition, mükemmele oldukça yakın.

6_ Dragon Quest XI

Japon rol yapma oyunları kesinlikle PlayStation 4 ve Nintendo Switch gibi diğer platformlarda daha fazla takipçiye sahip, ancak Xbox One hala adil payını alıyor ve Dragon Quest XI şüphesiz en iyilerinden biri. Uzun süredir devam eden franchise, kılıçlarla balçıklarda savaştığı ilk günlerinden bu yana önemli ölçüde gelişti ve hala Toriyama estetiğini ve klasik sıra tabanlı savaş sistemini koruyor olsa da, yeniden oynamak istiyorsanız “serbest biçimli” bir dövüş seçeneği de sunuyor.

7_ Kingdom Hearts 3

Tüm zamanların en az anlaşılır hikayelerinden birine sahip olabilir, ancak uzun süredir hayranları Kingdom Hearts 3’ten daha azını bekleyemezlerdi. Square Enix ve Disney crossover serisinin uzun zamandır beklenen üçüncü ana bölümü Kingdom Hearts 3, en sevdiğiniz Final Fantasy ve klasik Disney karakterlerini başka bir macera için bir araya getiren mükemmel bir oyun.

8_ Mass Effect: Legendary Edition

Mass Effect: Legendary Edition size tüm zamanların en iyi rol yapma oyunlarından birini vermiyor. Size sadece iki tane bile vermiyor. Hayır, BioWare’in en iyi oyunlarından üçüne sahip oluyorsunuz, görsel yükseltmeler ve oynanış geliştirmeleriyle onları tek bir deneyim gibi hissettiriyor. İnsanlık ve müttefikleri arasındaki Reapers adlı gizemli istilacı bir güce karşı savaşı anlatan Mass Effect: Legendary Edition, hem harika bir şekilde hareket eden hem de tamamen canlandırılmış karakterleri sayesinde başarılı bir oyun.

9_ Monster Hunter World

Tek başınıza veya arkadaşlarınızla birlikte ortamlara girerken, yetenekler ve tuzakların yanı sıra seçtiğiniz silahla muazzam canavarların izini sürüyor ve onlarla savaşıyorsunuz. Oyunun birçok silahını kullanarak çeşitli ortamlar ve tonlarca farklı dövüş stili sayesinde, aynı şeyi çok nadiren iki kez yapacaksınız.

10_ Nier: Automata

Tepeden tırnağa ne kadar iyi olduğuyla hemen hemen herkesi şaşırtan bir aksiyon RPG’si olan Nier: Automata, eksantrik yazar-yönetmen Yoko Taro’nun mükemmel anlatım tekniginin püf noktalarını PlatinumGames’in yetenekli ekibiyle birleştiriyor. Taro’nun yönettiği eski oyunların karanlık ve benzersiz bir şekilde yapılandırılmış hikayelerinin genellikle sert ve sıradan çatışmalar nedeniyle hayal kırıklığına uğradığı durumlara nazaran Automata’da durum böyle değil. Akışkan ve kinetik yakın dövüş saldırıları, androidler ve uzaylılar tarafından yaratılmış makineler arasındaki her savaşı harika hissettiriyor. Diğer Xbox One rol yapma oyunları gibi sayısız seçeneğe ve kişiselleştirmeye odaklanmasa da, Nier: Automata yine de önemli bir yapıt.

11_ Path of Exile

Diablo 3’e oynaması ücretsiz bir alternatif olan Path of Exile, baştan beri çevrimiçi oyun düşünülerek oluşturulmuş, hobi düzeyinde mükemmel bir rol yapma oyunu olmuştur. Ücretsiz başlangıç maliyetine rağmen, geliştiriciler para ödeyenlerin haksız bir avantaj elde etmemesini sağlamaya çalıştı. Özel etkinlikler düzenli olarak gerçekleştiği için uzun süreler boyunca oynamaya devam etmeye değer ve gelecekte ilerlemenizin silineceği konusunda endişelenmenize gerek olmayan bir oyun.

12_ Scarlet Nexus

Sıradan bir uzaylı istilası olarak başlayan hikaye, kısa sürede siyasi baskı, zaman yolculuğu ve korkunç dönüşümleri içeren komplo dolu bir hikayeye dönüşüyor. Scarlet Nexus ayrıca yan görevler yapmak istemiyorsanız hikayeyi akıllıca ilerletebileceğiniz ve iki farklı ana karakter kullanabilme özelliği sunuyor

13_ The Elder Scrolls V: Skyrim

Tüm zamanların en başarılı ve beğenilen rol yapma oyunlarından biri olan The Elder Scrolls V: Skyrim, Xbox One’ın selefi Xbox 360 dahil olmak üzere hemen hemen her konsolda piyasaya sürüldü. Bir suikastçı olabilir, bir kurt adama dönüşebilir, güçlü sihir öğrenebilir veya üçünün herhangi bir kombinasyonunu öğrenebilirsiniz. Ya da sadece büyük bir kaosa neden olabilir ve kıtadaki en korkulan kişi olabilirsiniz. Pek çok sinsi okçu size her ne söylerse söylesin Skyrim’i oynamanın “doğru” bir yolu yoktur ve bu oyunun en güzel yanıdır.

14_ South Park: The Fractured But Whole

The Stick of Truth’un sihirbaz pelerinlerini ve kısa kılıçlarını süper kahraman taytları ve pelerinler için takas etmek, South Park: The Fractured But Whole önceki rol yapma oyununun yalnızca yeniden tenli bir versiyonu değil. Yeni bir grid sistemi, konumunuzu sıra tabanlı savaşların nasıl oynandığı konusunda önemli bir faktör haline getiriyor, basit bir rol yapma oyunundan daha fazlası gibi hissettiriyor.

15_ Stardew Valley

Harvest Moon oyunlarından ilham alan bir çiftçilik simülatörüdür, yoğun bir şekilde ilham almıştır, ancak Stardew Valley aynı zamanda bir rol yapma oyunudur ve buna karşı çıkmak çok zordur. Çiftlik yapıyorsun, evet, ama aynı zamanda küçük bir çiftlikle sıfırdan başlayarak ve onu hayallerinin topraklarına inşa ederek şehrin tam bir sakini oluyorsun. Sakinlerin çoğuyla çıkabilir ve hatta evlenebilirsiniz ve hem karakterinizi hem de evinizi tamamen özelleştirebilirsiniz. Elbette, kılıçlar ve büyücülük ya da efsanevi bir iblisi öldürmekle ilgili bir oyun değil, ancak rol yapma oyununun özünde olan şey bu değil ve eğer biri olarak oynamak istiyorsanız, kendinizi daha makul bir şekilde üzerine yansıtabilirsiniz.

16_ The Surge 2

The Surge, Dark Souls formülüne nispeten başarılı bir yaklaşımdı, kıyamet sonrası endüstri için karanlık fantazi ticareti yapıyordu, ama aynı zamanda sınırlı hissediyordu. Ortamların hepsi aynı görünüyordu ve ilerleme sistemi deneyleri teşvik etmiyordu.Her şey The Surge 2 ile değişti. Çok sayıda silah, büyük ve küçük bosslar ve birbirine bağlı geçitler ve gizli alanlarla dolu bir şehir, orijinalin en iyi yönlerini hala koruyan muazzam bir devam filmi oluşturuyor.

17_ Vampyr

Bir doktor aynı zamanda bir vampirse, Hipokrat yeminini nasıl yerine getirebilir? Life is Strange stüdyosu Dontnod tarafından yapılan bir aksiyon RPG olan Vampyr’in kalbinde ve boynunda bu ikilem yatıyor. 20. yüzyılın başlarında, 1. Dünya Savaşı’nın sonunda geçen Vampyr, hastalığın Londra’nın mahallelerinde devam eden yayılmasıyla uğraşması gereken yeni vampir doktor Jonathan Reid rolünde üzerinizde önemli bir baskı oluşturuyor. Ancak Reid beslenmek zorundadır ve kurtarmak istediği insanlar, onun doğaüstü yeteneklerini güçlendirerek daha fazla güç verebilecek kişilerdir. Önemli vatandaşları feda ettiyseniz oyunu bitirmek daha da zorlaşır, ancak aldığınız güçlendirmeler nedeniyle bireysel savaşlar ve karşılaşmalar çok daha kolaydır. Birkaç pürüzlü kenarı olan inanılmaz derecede iddialı bir oyundur, ancak şüphesiz Xbox One’da bulunan en eşsiz rol yapma oyunlarından biridir.

18_ Wasteland 3

inXile tarafından geliştirilen Wasteland 3, bir gamepad ile oynanabilirken klasik CRPG oyunlarının en iyilerini yakalar ve sıra tabanlı dövüş sistemi, kararlar almak için acele etmenize ve tüm ekibinizi tehlikeye atma riskine girmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Hikayeyi şekillendirmek ve Colorado’yu kurtarmak için birlikte çalışarak oyunu ekip içinde bile oynayabilirsiniz.

19_ The Witcher 3

Tüm zamanların en iyi yazılmış RPG oyunlarından biri olan The Witcher 3 başarılı bir oyun çünkü CD Projekt Red bir RPG’de “ana görev” ve “yan görev” arasındaki ayrımın gerçekten önemli olmadığını fark etti. Görevlerin hepsi aynı kendi benzersiz yolculuğunuzun bir parçası, bu nedenle stüdyo her görev için yazma standartlarını yüksek tuttu. Geralt olarak kilitli kalıyorsunuz, ancak Geralt sınırlayıcı hissettirmeyecek kadar ilginç bir karakter ve geniş dünya, gerçekten yapmaya karar verdiğiniz şeyi yapmaktan sizi tamamen alıkoymak için sırlar ve etkinliklerle dolu.

20_ Yakuza: Like a Dragon

Başka hiçbir Yakuza oyunu en iyi Xbox One RPG oyunları listesinde olamaz çünkü diğer Yakuza oyunlarının hiçbiri Rpg oyunu değildir. On yıldan fazla bir süredir kavga merkezli bir açık dünya dizisi olarak kendini oluşturduktan sonra, Sega, yeni kahramanı Ichiban Kasuga’nın rol sevgisini vurgulamayı amaçlayan sıra tabanlı bir dövüş sistemi uygulayarak Yakuza: Like a Dragon ile işleri çok farklı bir yöne götürdü. Geleneksel Yakuza tarzında, Ichiban’ın tehditkar bir şekilde telefonundaki bir düğmeye basarak büyük hasarlar için özel saldırılar çağırması işleri gerçekten tuhaflaştırıyor.

7
14
41
1
9
4
9
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi okumayı çok isteriz, yorum yapmak için tıklayınız.x
()
x
X