Genel Haberler Oyun-İş Dünyası

Activision Blizzard çalışanları resmi grevi duyurdu, desteklemek için bağış kampanyası başlattı.

ABK İşçi İttifakı’nın da Activision Blizzard’da bir sendika için resmi destek aradığı bildiriliyor.

Activision Blizzard çalışanlarından oluşan ve şirkette yaygın cinsel taciz ve ayrımcılık iddiasıyla açılan bir davanın ardından kurulan ABK Workers Alliance, Pazartesi günü başlayan iş bırakmaya katılan işçileri desteklemek için bir bağış toplama kampanyası başlattı . Gofundme kampanyası, kaybedilen ücretlerin karşılanmasına yardımcı olmak ve geçen hafta işten çıkarılan Raven Software çalışanlarının yer değiştirme masraflarına yardımcı olmak için 1 milyon dolar istiyor.

İş durması, Raven Software’in QA ekibinin üyeleri stüdyoda QA çalışanlarını işten çıkarma kararını protesto etmek için işten ayrıldığında başladı. Diğer stüdyolardaki çalışanlar, Call of Duty stüdyosu Treyarch’taki tüm merkezi AQ ekibi de dahil olmak üzere Salı günü eyleme katıldı . Bir Washington Post raporuna göre, Activision Blizzard yönetimi, greve katılan çalışanlara Pazartesi’den Çarşamba’ya kadar ödeme alacaklarını, ancak bunun ötesine geçmeyeceklerini söyledi, bu nedenle greve devam etmek istiyorlarsa ya ücretli izin kullanmaları ya da ücretsiz gitmeleri gerekecek.

Activision Blizzard’ın Temmuz ve Kasım aylarındaki önceki iş kesintileri tek günlük işlerdi, ancak bunun ne zaman sona ereceğine dair bir gösterge yok. Gofundme sayfa çalışanların greve destek yetişmek için amaçlanan söyleyerek, açık uçlu olduğunu gösterir “talepleri karşılanana ve işçi gösterimi sonunda şirket içinde yer verilene kadar.”

İlk olarak Temmuz ayında yayınlanan bu talepler şunları içeriyor:

  • Mevcut ve gelecekteki tüm çalışan sözleşmelerinde zorunlu tahkim hükümlerine son verilmesi. Tahkim hükümleri, istismarcıları korur ve mağdurların tazminat talep etme yeteneklerini sınırlar.
  • Şirket çapında bir Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık organizasyonunda çalışanlar tarafından üzerinde anlaşmaya varılan, her seviyedeki çalışanlar arasında temsili iyileştirmek için tasarlanmış işe alma, mülakat, işe alma ve terfi politikalarının benimsenmesi. Mevcut uygulamalar, kadınların, özellikle renkli ve trans kadınların, ikili olmayan insanların ve cinsiyet ayrımcılığına karşı savunmasız olan diğer marjinal grupların erkeklere kıyasla yeni roller için adil bir şekilde işe alınmamasına yol açmıştır.
  • Şirketteki tüm cinsiyet ve etnik kökenlerden çalışanlar için nispi tazminat (özsermaye hibeleri ve kar paylaşımı dahil), terfi oranları ve maaş aralıklarına ilişkin verilerin yayınlanması. Mevcut uygulamalar, yukarıda belirtilen gruplara ödeme yapılmamasına veya adil bir şekilde terfi ettirilmemesine yol açmıştır.
  • ABK’nın raporlama yapısını, İK departmanını ve yönetici personelini denetlemek üzere üçüncü bir taraf tutması için şirket çapında Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık görev gücünü güçlendirin. Mevcut sistemlerin çalışan tacizini önlemede nasıl başarısız olduğunu belirlemek ve bu sorunları ele almak için yeni çözümler önermek zorunludur.

Washington Post raporu ayrıca, çalışanlardan şirket çapında bir sendikalaşma oylamasına yol açabilecek sendika yetki kartlarını imzalamaları istendiği için Activision Blizzard’ın sendikalaşmaya yaklaşabileceğini gösteriyor.

ABK İşçi İttifakı, Eylül ayında Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na yapılan bir şikayette , kamu ve özel sektörde yaklaşık 700.000 işçiyi temsil eden ulusal bir sendika olan Communication Workers of America ile işbirliği yaptı ve bildirildiğine göre bu sendika hamlesinde onunla birlikte çalışıyor.

Bugün açıklanan grevin Activision Blizzard’da daha geniş bir eylem getirmeyi mi yoksa halihazırda devam etmekte olan iş durmasını resmileştirip göstermediği henüz belli değil.

Kaynak

0
0
0
0
0
19
0

Bir cevap yazın

EnglishTurkish