Teknoloji

AMD, ilk PCie 5.0 SSD’lerin Zen 4 ile birlikte piyasaya sürüleceğini doğruladı

AMD, PCIe 5.0 SSD’lerin bu yıl içinde Zen 4 AM5 platformunun yanında piyasaya sürüleceğini doğruladı. Platform yayına girdiğinde yeni nesil sürücülerin hazır olmasını sağlamak için depolama sektörüyle aktif olarak çalışıyor ve platformu Zen 2 – PCIe 4.0 desteği ile tercih edilen platform haline getirmeyi umuyor. .

AMD, bu yılki Computex’te, Ghostwire Tokyo’yu çalıştırırken 5.5 GHz’e ulaştırma, Blender oluşturmada Intel’in Core i9 12900KS’sini yenmeye kadar, Zen 4 mimarisi hakkında birçok heyecan verici bilgiyi zaten açıkladı.

Bağlantı cephesinde, Ryzen 7000, PCIe 5.0 grafik kartları ve bu yıl piyasaya sürüldüğünde NVMe depolama desteği ile bazı büyük şeyler vaat ediyor.

AMD; DDR5 desteği, bol miktarda USB bağlantısı, pinlerin CPU yerine anakartta bulunmasına geçiş ve elbette yukarıda bahsedilen PCIe 5.0 desteği gibi şeyleri içeren Zen 4 ile yeni bir AM5 platformuna geçiyor.

Bir bütün olarak platform (yani işlemci ve anakart yonga seti birlikte) 24 adete kadar PCIe 5.0 bağlantısı sunacak ve bu hatlardan en az dördü yeni nesil depolamaya ayrılmış olacak.

AMD, Computex’te üç farklı anakart chipseti duyurdu: X670 Extreme, X670 ve B650. Bu yonga setlerini paketleyen anakartlardan çeşitli seviyelerde PCIe 5.0 grafik desteği vardır ve B650, PCIe 4.0 grafiklerine yapışır, ancak hepsi en az bir PCIe 5.0 NVMe SSD sürücüsünü destekler.

Yeni nesil depolamanızı yerleştirmek için bir yuvaya sahip olmak denklemin yalnızca bir parçası olsa da, gerçek PCIe 5.0 SSD’lere de ihtiyacınız var.

David McAfee’nin Computex’in ana açılış konuşmasında söylediği gibi, “AMD, bu inanılmaz performans artışını AM5 platformuna getirmek için Phison’un yanı sıra Crucial ve Micron gibi depolama cihazı üreticileriyle ortaklık kurdu.”

“AM5 ekosisteminin tanıtımıyla zamanlanmış tüketici pazarında bulunan Crucial ve Micron’dan ilk cihazları görmeyi bekliyoruz. Bunu, kısa bir süre sonra Gigabyte, MSI, Corsair ve daha pek çok ortaktan yeni cihazlar takip edecek.”

Geliştirmenin bu erken aşamasında bile, bu ortaklık, sıralı üretimin mevcut nesle göre %60’ın üzerinde bir iyileşmeye ulaştığını görüyor. En iyi PCIe 4.0 sürücülerinin 7.300 MB/sn’ye ulaştığını düşündüğünüzde, bu, erken silikonla zaten 12 GB/sn’ye yaklaştıkları anlamına geliyor.

Oyunlar nadiren tek seferde bir sürü veri çektiğinden, sıralı çıktının oyuncular için çok büyük olmadığını söylemek doğru olur, ancak DirectStorage tutunmaya başladığında bu değişebilir. AMD, SmartAccess Depolamasını Radeon GPU’larında DirectStorage’ı destekleyecek şekilde sıraladı. Veriler GPU’ya aktarıldığından, düz sıralı çıktının daha önemli olmasını bekliyoruz. Hızlı ardışık aktarım, Windows için daha büyük dosyalar arasında dolaşırken de yararlıdır; örneğin video-capture bundan faydalanacaktır.

İlk NVMe PCIe 5.0 sürücüleri, Ryzen 7000 piyasaya çıktığında piyasaya sürülecek. Zaman çerçevesinin ötesinde bunun ne zaman olacağına dair kesin bir tarihimiz yok, ancak AMD’nin bu yılki Computex’te çok fazla açıklama yapması, işlerin iyi gittiğine dair bir işaret.Kaynak

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR