Haberler Yayın Dünyası

cNed’in abisi Alihan “deNc” İpek Twitch bit skandalına karıştığı bildirildi.

BBL Esports oyuncuları da dahil olmak üzere birçok Türk oyuncu Twitch üzerinden kara para aklama skandalına karıştı.

Pazar günü yayınlanan bir Twitlonger’da, Acend VALORANT oyuncusu Mehmet Yağız “cNed” İpek’in kardeşi Alihan “deNc” İpek, Twitch üzerinden kara para aklama olayına katıldıgı iddialarını reddetti. Bunu yaparak hiç para kazanmadığını ve sadece skandalın arkasındakiler ile Fake bit olayına katılmak isteyen arkadaşları arasında aracılık yaptığını iddia etti. Birden fazla kaynak ABD merkezli haber sitesi Upcomer’a dahil olduğunu söyledi.

DeNc, “Yaptıklarını örtbas etmek için birini suçlamaya gerek yok” diye yazdı. “Herkes belli bir olgunluk ve yaştadır. Kimseyi bir şey yapmaya zorlamadım ve Mehmet’in kanal gelirleri ortada. Aksini ispat eden varsa mahkemeye verebilir” dedi.

İlk olarak Esports Talk içerik yaratıcısı Jake Lucky tarafından bildirilen olay, Türk VALORANT sahnesindeki kredi kartı dolandırıcılığıyla ilgili ayrıntıları ortaya koyuyor.

Lucky, Twitter’da “Riot Türkiye’nin Twitch kara para aklama skandalına karışan birkaç VALORANT profesyoneline yasak getirmesi bekleniyor” dedi.

İddia edilen dolandırıcılardan biri ile deNc arasındaki sözde iletişim de Discord aracılığıyla belgelendi ve Twitter’da yayınlandı. Mesajda, dolandırıcı, bir yayıncıya bit bağışladığını deNc’e bildirdi.

Kaynaklara göre fake bit planı, Türk yayıncıların çalınan kredi kartlarından Twitch üzerinden ödeme almasını içeriyor. Kredi kartında bulunan nakit, bitler veya bağışlar yoluyla yayıncıya aktarılıyor ve ardından yayıncı genellikle orijinal gönderene geri ödeme sağlarken, yayıncı paranın bir kısmını kendisi için cebe indiriyor.

İddiaya göre Türkiye’de yüzlerce içerik oluşturucuyu kapsadığı iddia edilen skandal, ilgili oyuncuları ve içerik oluşturucuları, yakalanmaları durumunda potansiyel olarak yasal sonuçlarla karşı karşıya bırakabilir.

Alihan “deNc” İpek’in konuyla ilgili yaptığı açıklama: https://tl.gd/n_1srs34f

Kaynak

0
0
0
0
0
36
0

Bir cevap yazın

X