Haberler

Hakim, Valve aleyhine açılan antitrust davasını reddetti

Wolfire Games, Steam’in rekabeti bastırdığını ve aşırı ücret talep ettiğini iddia ederek Nisan ayında dava açtı.

Nisan ayında, Overgrowth geliştiricisi Wolfire Games , Steam’in PC oyun pazarındaki hakimiyetinin, mağazası aracılığıyla yapılan satışlardan “olağanüstü yüksek bir kesim” elde etmesini sağladığını iddia ederek Valve’e karşı bir antitrust davası açtı . Valve , Temmuz ayında yanıt verdi ve Wolfire’ın şikayetinin “bir antitrust davasının en temel gerekliliklerini” karşılamadığını söyledi ve sonuç olarak yargıçtan davayı reddetmesini istedi. Bugün açılan bir kararda, davadaki yargıç Valve ile anlaştı.

Tam olarak CourtListener’da mevcut olan karar, Wolfire’ın davasının iki ayrı noktada yetersiz kaldığını söylüyor. Birincisi, Valve’ın Steam mağazasını yasadışı bir şekilde platforma bağladığı iddiası – esasen, Steam’in neredeyse tekelini bir kütüphane, başlatıcı ve sosyal medya platformu olarak insanları Steam mağazası aracılığıyla oyun satın almaya zorlamak için kullanarak – reddedilir çünkü Davadaki iddialar, Steam platformunun ve vitrinin aslında “entegre oyun platformu ve işlem pazarında tek bir ürün” olduğunu öne sürüyor.

Wolfire’ın davasında ayrıca Valve’ın neredeyse tekelini satıcılardan %30 aşırı bir ücret talep etmek için kullandığını iddia ediyor bu rekabetçi bir pazarda sürdürülebilir olmayacak. Bu iddia , bu yılın başlarında bazı ilginç konuşmalara yol açtı , ancak yargıç, Valve’in aldığı kararın Steam’in tarihi boyunca değişmediğini belirterek, daha düşük yüzdeler talep eden diğer çevrimiçi mağazalar gelip gitse bile argümanı reddetti.

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir