Oyun Rehberler

Manga Nedir?

Manga nedir? Hikayenin ilk Manga örnekleri 12. yüzyılda ortaya çıktı ve parşömen üzerine yazıldı. Bu parşömenlerin bir manganın ilk örneği olup olmadığı hala tartışılmaktadır, ancak bu parşömenlerin okunmasının klasik sağdan sola manga okumasına dahil olduğu düşünülürse, bu türün ilk örnek olarak gösterilebilir.

Manga nedir? Bu arada, manga kavramı Asya pazarında yaklaşık 50 yıldır çok popüler. Yıllık satışları Japonya’da 600 milyon dolar, ABD ve Kanada’da 300 milyon dolar ve Avrupa’da 350 milyon dolar.

“Monthly Shonen Jump” ve “Weekly Shonen Jump” ile başlayan haftalık yaklaşık 270 dergi ve aylık manga dergisi Japonya’da yayına girmeden kısa sürede tüketiliyor. Takipçilerine ayrıca dünyanın diğer yerlerinden 75 çizgi roman dergisi sunulmaktadır.

Yaklaşık 10 yıldır Türkiye’de popüler olan manga kültürü ağırlıklı olarak internet üzerinden takip edilmekte ve artık Naruto, Death Note, One Piece, Fullmetal Alchemist, Berserk, Bleach, Blackbird, Hellsing gibi çok popüler hale gelmiştir.

Avatar for Elanur Oktay

Elanur Oktay
The Gamer Station Media platformumuzun içerik sağlayıcısıdır. TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir