Haberler MOBA Oyun-İş Dünyası

Riot Games, Mobile Legends: Bang Bang’i intihalden dava etti

Riot Games, League of Legends’ın mobil versiyonu Wild Rift’i intihal ettiği için Mobile Legends: Bang Bang’in Şanghay merkezli geliştiricisine dava açtı.

2021’de popüler MOBA’nın mobil versiyonunu piyasaya sürdüğünden beri Riot, taklitçi mobil oyunlarla mücadeleyi ikiye katladı. 9 Mayıs Pazartesi günü, geliştirici Moonton Games hakkında ABD Kaliforniya Merkez Bölgesi Bölge Mahkemesine şikayette bulundu.

Riot, davayla ilgili iddialarını desteklemek için League of Legends ve Wild Rift oyunlarındaki şampiyonlara benzeyen kostümler-görünümler için birden fazla splash art’ın yanı sıra pazarlama kampanyalarındaki varlıklar ve iletişimi gibi kanıtları kullandı. Ayrıca belgeler oyunlar arasındaki benzerliği vurgulayan topluluk merkezlerindeki tepkileri de içeriyordu.

Riot, Moonton’a ikinci kez dava açtı. 2017 yılındaki bir davası, Kaliforniya Merkez Bölge Mahkemesi tarafından bir yargı sorunu nedeniyle reddedildi. Riot’un ana şirketi Tencent, daha sonra geliştiricinin CEO’suna Çin’deki rekabet etmeme anlaşması ihlalleri nedeniyle dava açtı ve 2018’de uzlaşma sağlanarak Riot Games 2,9 milyon dolar aldı.

Bu çarpışma orada sona erebilirdi, ancak 2021’de Wild Rift’in piyasaya sürülmesinin ardından Moonton’un, Wild Rift yerine MLBB’de rekabet etmeyi kabul eden kuruluşlara fayda sağlamak için münhasırlık sözleşmeleri yayınladığı bildirildi.

MLBB, 2016’da Android ve iOS’ta kullanıma sunuldu. Oyun League of Legends’ın formülüne çok benziyor ancak mobil platformda. Benzer mekaniklere, ilerleme sistemine ve kozmetik ürünleri çevreleyen pazarlama kampanyalarına sahip.

Lansmanından bu yana MBLL, hızla başarı kazandı ve 600 milyon doların üzerinde gelir elde etti. Ve Wild Rift’in geçen yıl piyasaya sürülmesine rağmen, Active Player’a göre hala aylık ortalamada 80 milyonun üzerinde kullanıcı sayılıyor. E-spora gelince, 2019 Güneydoğu Asya Oyunları’nda resmi bir etkinlik olarak seçildi ve en son Dünya Şampiyonasında 800.000 dolarlık bir ödül havuzu sundu.
Kaynak

0
0
0
1
0
1
1

4 Yorumlar

Bir cevap yazın

EnglishTurkish