Genel Haberler

PlayStation Plus ve Xbox Game Pass Karşılaştırması: Fiyatları, Özellikleri ve Oyunları Karşılaştırma

Sony, PS Plus ve PS Now’ı ek avantajlar arayanlar için , daha pahalı katmanlarla tek bir teklifte birleştiren yeni PlayStation Plus sürümünü nihayet ve resmi olarak duyurdu. Biz de konsol alanında iki popüler üyelik programının nasıl eşleştiğini görmek için Microsoft’un Xbox Game Pass’i ile PlayStation Plus karşılaştırıyoruz. Sony bunu resmi olarak bir Game Pass rakibi olarak konumlandırmadı, ancak iki hizmet her zaman bir Xbox veya PlayStation konsoluyla eşleştirilecek ana abonelik teklifleri olarak karşılaştırılacak.

Artıları “+” ve “-” Eksileri

PlayStation Plus

PS Plus

İnsanlar hangi içeriğin mevcut olduğu nedeniyle hizmetlere abone olur ve konu her zaman en iyinin hangisi olduğuna karar vermeye gelir. PS Plus’tan başlayarak, Essential planı, her ay ücretsiz oyunlar, oyunlarda ve diğer içeriklerde indirimler, kaydedilmiş oyunlar için bulut depolama ve çevrimiçi çok oyunculuya erişim dahil olmak üzere mevcut PS Plus aboneliğinin tüm avantajlarını içerir. Ekstra paketi ise tüm bunları içerir, ayrıca zaman içinde gelecek 400 PS4 ve PS5 oyunundan oluşan bir kataloğa da sahip olursunuz. Bu kütüphanede PlayStation Studios ve üçüncü taraf yayıncıların “gişe rekorları kıran hitleri” yer alacak.

Bu arada Premium üyelik, tüm bunlara ek olarak, akış yoluyla sunulan PS3 oyunları ve Bulut üzerinden ve indirme yoluyla kullanılabilen PlayStation, PS2 ve PSP’den “sevilen klasik oyunlar” da dahil olmak üzere 340’a kadar ek oyuna sahiptir. Premium ayrıca PS Now’un sunulduğu desteklenen pazarlardaki bazı PS4 oyunları için bulut akışı desteği sağlanacak. Bu avantajların üzerine, PS Now’un en yüksek katmanı da zaman sınırlı denemeler içerecektir.

PS Plus’ın Deluxe sürümü şu anda bulut akışını desteklemeyen pazarlarda sunulacak ve Deluxe teklifi Premium’dan daha düşük fiyatla fiyatlanacak. Belirli fiyatlandırma bölgeye göre değişir. Deluxe ayrıca indirilecek orijinal PlayStation, PS2 ve PSP oyunlarının yanı sıra zaman sınırlı oyun denemelerini ve Essential ve Extra katmanlarından diğer tüm avantajları da içerecek.

Ayrıca, PS Plus’ın yeni sürümü Haziran ayında piyasaya sürülmeye başladığında, PS Now artık bağımsız bir hizmet olarak sunulmayacak. İleride PS Plus ile birlikte sunulacak ve mevcut PS Now üyeleri aylık ekstra ücret ödemeden PS Plus Premium’a geçirilecek.

Xbox Game Pass

Xbox Game Pass

Xbox Game Pass için, en büyük avantajlardan veya arasındaki en önemli fark tüm birinci taraf oyunların (ve bazı üçüncü taraf oyunlarının) ilk gün Game Pass’e başlamasıdır.

İlk gün yeni sürümlerine ek olarak, konsol ve PC’deki Game Pass üyeleri, her ay yenilerinin tanıtıldığı büyüyen bir oyun kütüphanesine erişebilir. Microsoft’un zeniMax’ın sahipliğini almasıyla, Bethesda’nın oyunları da katalogda yer alıyor ve bu aynı zamanda bu yıl büyük yeni sürüm Starfield’ı ve daha sonra The Elder Scrolls VI’yı da içerecek. Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almak için yaptığı gişe rekorları kıran anlaşmanın beklendiği gibi yakında Activision’ın bazı oyunlarının da kadroya katılması bekleniyor.

Game Pass üyeleri ayrıca oyunlarda ve içeriklerde indirimlerin yanı sıra Halo Infinite için bonuslar gibi aylık avantajlardan da alır. Buna ek olarak, Game Pass Ultimate ve PC Game Pass üyeleri, EA’nın Star Wars, Battlefield ve Mass Effect franchise’larından büyük (arka katalog) oyunlar içeren kendi abonelik hizmeti olan EA Play’e otomatik olarak erişebilir. Game Pass’in en pahalı katmanı olan Game Pass Ultimate, Xbox Live Gold’u (çevrimiçi oyun için gereklidir ve her ay kendi ücretsiz Games With Gold oyunları kütüphanesine erişim sağlar) ve oyunları buluttan yayınlama özelliğini de içerir.

Sony, PlayStation Plus'ın yeni sürümünü tanıttı
Sony, PlayStation Plus’ın yeni sürümünü resmi olarak açıkladı. İki popüler program arasında rekabet kızıştı.

Oyunlar

Asıl madde oyunlar iki popüler program PS Plus hem de Game Pass abonelere bolca oyun sunar. PS Plus Premium katmanına abone olanlar, orijinal PlayStation’a kadar uzanan playstation’ın tüm dönemlerinden oyunlar da dahil olmak üzere zaman içinde 700’den fazla oyuna erişecekler. Ancak klasik dönemden kalma bu PlayStation oyunları henüz duyurulmadı, ancak Sony daha fazla detayın geleceğini vaat ediyor. Yeni PS Plus oyunlarının tam listesi henüz doğrulanmadı, ancak Death Stranding, God of War, Spider-Man, Spider-Man: Miles Morales, Mortal Kombat 11 ve Returnal, Haziran ayında lansman da orada olacak ve zamanla daha fazlası gelecek. Bu, PlayStation Now akış hizmeti aracılığıyla sunulan yüzlerce oyuna ek olarak, PS Plus abonelerinin aldığı aylık ücretsiz oyunlardan bahsetmiyorum bile. Ayrıca geçtiğimiz gün PlayStation Plus abonelerine Nisan 2022’de verilecek ücretsiz oyunlar sızdırıldı ilgili konuya buradan ulaşabilirsiniz.

Xbox’ta Game Pass’in kütüphanesi zaten 100’den fazla oyunla doldurulmuş. Ancak, bazı oyunlar girip çıktığı için bu sonsuz genişleyen bir katalog değildir. Game Pass Ultimate üyeleri ayrıca her ay Games With Gold aracılığıyla yeni freebies dalgalarının yanı sıra OG Xbox ve Xbox 360 günlerinden geriye dönük uyumlu oyunlardan oluşan büyük bir kataloğu ekstra ücret ödemeden alıyor.

Birinci Gün Sürümleri

PS Plus ve Game Pass arasındaki en belirgin farklardan biri ilk günden itibaren gelir. Xbox Game Pass’in en güçlü satış noktası, Microsoft’un kendi oyunlarının ve bazı üçüncü taraf oyunlarının üyelere ekstra bir ücret ödemeden ilk gün doğrudan Game Pass’e nasıl giriş yaptığıdır. 2021’de halo Infinite ve Forza Horizon 5 gibi yüksek profilli gişe rekorları kıranları da içeriyordu. 2022’de tüm Xbox oyuncuları Bethesda’nın büyük yeni sürümü Starfield’ın yanı sıra MLB The Show 22 ve Sniper Elite 5’i de alacak.

Sony’nin stratejisi önemli ölçüde farklıdır. PlayStation patronu Jim Ryan, Sony’nin bu yaklaşımı benimsemiş olması durumunda ticari ödemeye yol açan “erdemli yatırım döngüsünün” önemli ölçüde raydan çıkabileceğini söyledi. Ryan, Sony’nin bu tarafa geçmesi durumunda oyun kalitesinin bir darbe alabileceğini söyledi.

“Bu hizmete kendi oyunlarımızı veya hizmetlerimizden herhangi birini piyasaya sürüldükten sonra koymak açısından… sizin de iyi bildiğiniz gibi, bu geçmişte gittiğimiz bir yol değil.” dedi. “Ve bu yeni hizmetle gideceğimiz bir yol da değil. PlayStation Studios’ta yaptığımız oyunlarla bunu yaparsak, erdemli döngünün bozulacağını hissediyoruz. Stüdyolarımıza yapmamız gereken yatırım seviyesi mümkün olmayacaktı ve yaptığımız oyunların kalitesi üzerindeki darbe etkisinin oyuncuların istediği bir şey olmayacağını düşünüyoruz.”

Ryan, “Stüdyolarla iyi bir erdemli döngü içinde olduğumuzu hissediyoruz”, diye ekledi. “Yatırımın başarıyı sağladığı yerde, bu da daha fazla yatırım sağlar, bu da daha fazla başarı sağlar. Bu döngüyü seviyoruz ve oyuncularımızın bu döngüyü sevdiğini düşünüyoruz.”

Ryan, Sony’nin bu konuda kesinlikle kararlı olmadığını söyledi. Piyasa eğilimlerine ve diğer faktörlere dayanarak her an dönüp duruşunu değiştirebilir.

“Şu anda dünyanın bu kadar hızlı değişme şekli, hiçbir şey sonsuza kadar değil.” dedi. “Bu yüzden bu aşamada taşa hiçbir şey dökmek istemiyorum. Bugün tek konuştuğum kısa vadede aldığımız yaklaşım. Yayıncılık modelimizin şu anda çalışma şekli hiç mantıklı değil. Ancak hepimizin bildiği gibi bu sektörde işler çok hızlı bir şekilde değişebilir.”

Fiyatlandırma

PlayStation Plus’ın yeni sürümü, Essential kategorisinin olduğu fiyatla aynı (aylık 10 $) kalmasıyla üç katman içeriyor. Ekstra ve Premium kategoriler daha yüksek aylık, üç aylık ve yıllık fiyatlar taşır ve ek hizmetleri ve özellikleri bir araya toplar.

PS Plus Fiyatlandırması

  • Temel – $10/ay, $25/çeyrek veya $60/yıl
  • Ekstra – $15/ay/, $40/çeyrek veya $100/yıl
  • Premium – $18/ay, $50/çeyrek veya $120/yıl

Xbox Game Pass için PC Game Pass, Xbox Game Pass ve Xbox Game Pass Ultimate dahil olmak üzere üç ana teklif vardır.

Xbox Game Pass Fiyatlandırması

  • PC Game Pass – $ 10 / ay, $ 30 / çeyrek veya yaklaşık $ 120 / yıl
  • Xbox Game Pass – $10/ay, $30/çeyrek veya yaklaşık $120/yıl
  • Xbox Game Pass Ultimate – $15/ay, $45/çeyrek veya yaklaşık $180/yıl
0
0
0
0
0
1
0

editor
Oğuzhan Erdoğan Spor yapmayı bir hayat tarzı olarak benimsedim...genelde basketbol, masa tenisi, langırt ilgileniyorum. Eşimle birlikte doğa yürüyüşleri ve kamp yapmayı da ayrıca çok seviyoruz. Şu anda özel bir şirket reprezant olarak görev yapmaktayım. Oyun oynama 1996 kara kutu dediğimiz atarilerle başladım 1999 yıllın komşumuzun oğlunun bilgisayarı ile bilgisayarlarla tanıştım sonrasında ilk bilgisayım Commodor64 sahibi oldum bir kaç ay sonra yeni bir Bilgisayar alarak oyun, donanım ve ekipman serüvenime kendi çapımda söküp takma eşe dosta pc toplama ve tamirleri ve daha sonrasında ise donanım alıp satma işleri ile devam ettim. Yakın zaman da ülkemizdeki ekonomik krizi fırsata çevirip son anda güzel bir sistem topladım bu sistemle 20 li yaşlarımdaki gibi oyun oynamaya devam etmeyi düşünüyorum oyun oynarken thegamerstation da oyun ve sistem tavsiyeleri, donanım da 2.el ile ilgli düşüncelerimi sizlere paylaşacağım aynı zamdan kanalımızda da yayın açıp birlikte keyifli zamanlar geçirmeyi planlıyorum.

Bir cevap yazın

EnglishTurkish