Haberler Oyun-İş Dünyası

Take-Two Interactive, Zynga’yı resmen satın aldı

İki şirket Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Take-Two’nun sosyal oyun geliştiricisi Zynga için 12,7 milyar dolarlık anlaşmasını resmen tamamladığını duyurdu. Satın alma ile Take-Two, FarmVille gibi büyük Zynga franchise’larının sahipliğini almakla kalmıyor, aynı zamanda Zynga’nın son derece popüler, oynaması ücretsiz mobil oyun geliştirme yeteneğine de erişim sağlıyor.

Birçok önemli oyun stüdyosu, mobil cihazlara büyük yatırımlar yaptı ve oyunlardan bazılarının büyük gelir kaynakları olduğu kanıtlandı. Örneğin, Activision’ın Ekim 2019’da piyasaya sürülen Call of Duty: Mobile’ı, Sensor Tower’a göre son zamanlarda 1,5 milyar dolardan fazla kazandı. Ve Kasım ayında Sensor Tower, Krafton’ın PUBG Mobile’ının 7 milyar dolarlık geliri göz kamaştırıcı bir şekilde aştığını söyledi. (Bu arada Tencent, bu iki oyunun geliştirilmesiyle önemli ölçüde ilgileniyor.)

Grand Theft Auto, BioShock ve Civilization gibi büyük oyunlara sahip olan Take-Two, muhtemelen Zynga yardımıyla mobil oyun dünyasına girmek istiyor ve şirket anlaşma sırasında yapılan bir yatırımcı sunumunda daha fazla franchise getirmeyi planladığını söyledi.

Ocak ayında Take-Two’nun Zynga satın alımı haberi, video oyun tarihindeki en büyük satın almalardan biri olarak kabul edildi, ancak bir haftadan biraz uzun bir süre sonra Microsoft, Activision Blizzard için 68.7 milyar dolarlık anlaşmasını açıklayarak çıtayı önemli ölçüde artırdı. O ayın sonunda Sony, Destiny geliştiricisi Bungie’yi 3.6 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alacağını söyledi.
Kaynak

0
0
0
0
0
0
0

Bir cevap yazın

X