Teknoloji

AMD’nin FSR 2.0’ı Nvidia’nın DLSS’siyle Daha Yakın Rekabet Etmeyi Amaçlıyor

AMD Perşembe günü yazılım serisinin bir parçası olarak iki yeni teknoloji duyurdu: FidelityFX Süper Çözünürlük (FSR) 2.0 ve “daha zor değil, daha akıllı çalışın” yaklaşımıyla GPU’lardan daha fazla verim almayı amaçlayan Radeon Süper Çözünürlük (RSR).

AMD, FSR 2.0’ın tüm modlarında (Ultra Kalite, Kalite, Dengeli ve Performans) FSR 1.0’dan daha iyi görüntü kalitesi sunacağını belirtiyor. FSR 2.0, orijinal yinelemeye göre daha yüksek kare hızı sağlamayı ve DLSS 2.0 ile daha yakından rekabet etmeyi vaat ediyor. DLSS 2.0 makine öğrenimini kullanırken, AMD’nin çözümü geçici verilere dayalı olarak kenar yumuşatmayı optimize ediyor.

FidelityFX Süper Çözünürlük, AMD’nin geçtiğimiz Haziran ayında Nvidia’nın Derin Öğrenme Süper Örneklemeye (DLSS) rakip olarak piyasaya sürdüğü süper örnekleme teknolojisidir. Yalnızca Nvidia RTX GPU’larda çalışan DLSS’den farklı olarak FSR, açık kaynaklıdır ve AMD ve Nvidia grafik kartlarıyla uyumludur.

AMD, FSR 2.0’ın yanı sıra, teknoloji devinin FidelityFX Süper Çözünürlükte sunulan “tüm güzellikleri” aldığını ve bir sürücüye koyduğunu söylediği Radeon Süper Çözünürlük’ü de duyurdu. Bu, halihazırda yerel desteğe sahip olmayan çeşitli oyunlarda FSR’deki özellikleri etkinleştirmenize izin vererek performansta ekstra bir artış sunacağı anlamına gelir. Ancak, RSR desteği yalnızca AMD’nin Radeon RX 5000 (veya daha yenisi) GPU’ları ile birlikte gelecek.

FSR 2.0’ın şu anda bir çıkış tarihi yok, ancak AMD önümüzdeki Çarşamba günü GDC’de bir sürüm penceresi hakkında daha fazla bilgi paylaşabilir. Radeon Süper Çözünürlük bugün yeni AMD Software: Adrenalin Edition sürücüsünün bir parçası olarak mevcut.

Kaynak

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR