Teknoloji

Xbox Series X’in DirectStorage’ı PC’de Yükleme Sürelerini İyileştirmeyi Hedefliyor!

Microsoft, DirectStorage’ın nihayet Windows’a geldiğini duyurdu. Daha önce Xbox Series X konsollarında kullanılan teknoloji, onu destekleyen PC oyunlarının yalnızca daha geniş ve ayrıntılı oyun içi dünyalara sahip olmayacağı, aynı zamanda daha hızlı yükleme sürelerine sahip olacağı anlamına geliyor.

DirectStorage’a aşina değilseniz, Xbox Series X’te tanıtılan bir G/Ç sistemidir. DirectStorage, yükleme sürelerini iyileştirmek ve CPU’nun iş yükünü azaltmak için donanım sıkıştırması ve hızlı katı hal sürücüleri (SSD’ler) kullanmak üzere tasarlanmıştır.

2020’de, Xbox Series X’in piyasaya sürülmesinden birkaç ay önce Microsoft, bu kritik teknoloji parçasını PC’lere getirme sözü verdi.

En son DirectX Developer Blog’da ayrıntılı olarak açıklandığı gibi Microsoft, DirectStorage’ın hem Windows 10 hem de Windows 11 makineleriyle uyumlu olduğunu söylüyor. Bununla birlikte teknoloji devi, eni işletim sistemi yerleşik olarak en son depolama optimizasyonlarına sahip olduğundan, Windows 11’in kullanımını şiddetle teşvik ediyor.

Microsoft, DirectStorage’ı hangi oyunların destekleyeceğini tam olarak açıklamasa da aksiyon-RPG Forspoken’ın ilkler arasında olacağını biliyoruz. Forspoken yakın zamanda Ekim ayına ertelenmiş olsa da, önümüzdeki hafta GDC’de yapılacak bir sanal sunumla Luminous Productions’ın geliştirme sırasında DirectStorage API’sini nasıl uyguladığını açıklayacak ve özetleyecek.


Kaynak

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir