Teknoloji

Epic, Unreal Engine 5’i piyasaya sürdü

İlk duyurulmasından yaklaşık iki yıl sonra Epic Games, yeni nesil oyun motorunu piyasaya sürdü. Bugün, State of Unreal etkinliğinin bir parçası olarak şirket, Unreal Engine 5’in artık indirilebileceğini açıkladı.

Güncellenmiş motor, geliştiriciler için geliştirilmiş performans ve yükseltilmiş bir kullanıcı arayüzü de dahil olmak üzere bir dizi iyileştirme içeriyor, ancak en önemli değişiklikler daha fotogerçekçi görseller için tasarlanmış bir avuç teknolojiden geliyor. Bunlar arasında, daha gerçekçi aydınlatma için “tamamen dinamik bir küresel aydınlatma çözümü” olan Lumen ve Epic’in “size muazzam miktarda geometrik ayrıntıya sahip oyunlar ve deneyimler yaratma yeteneği verdiğini” söylediği Nanite yer alıyor. Ayrıca, ekiplerin alanlarda bağımsız olarak çalışmasını kolaylaştırmak için açık bir dünyanın bölümlerini ayırma yeteneği gibi daha pratik araçlar da var. Toplamda, bu araçların yüksek kalitede büyük ölçekli oyunlar yapmayı kolaylaştırması bekleniyor; CD Projekt Red, bir sonraki Witcher’ı oluşturmak için aracı kullandığını zaten onayladı.

Bu, motor oyun geliştiricileri için ilk kez yaygın olarak kullanılsa da, Epic’in kendisi aracılığıyla birkaç büyük UE5 projesi zaten halka sunuldu. Geçen Aralık ayında Fortnite, Unreal 5’e geçti ve aynı zamanda Epic, Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss’un benzerliklerini geliştiricinin Metahuman karakterleriyle dolu büyük bir açık dünya ile birleştiren, etkileyici bir teknoloji demosu olan The Matrix Awakens’ı yayınladı.

UE5’in bugünkü lansmanının bir parçası olarak Epic, oyun geliştiricilerin üzerine inşa edebileceği, Hollywood yıldızlarını temsil eden The Matrix Awakens’ şehrinin bir örneğini de hazırlıyor. Epic Games CTO’su Kim Libreri “Bence oldukça harika şeyler göreceğiz” diyor. Epic ayrıca, Unreal Tournament’a çok benzeyen ve oyun geliştiricileri için “uygulamalı bir öğrenme kaynağı” olabileceğini söylediği, UE5’te yerleşik Lyra adlı örnek bir çok oyunculu nişancı oyunu yayınlıyor.

Oyun dışında, Unreal gibi motorlar, özellikle film ve televizyon olmak üzere diğer uygulamalar için giderek daha popüler hale geldi. Örneğin The Mandalorian, sanal setleri için Unreal’ı kullandı. UE5 gibi araçlar ve yeni nesil oyun donanımı ile Libreri, ortamlar arasında bu tür geçişleri daha fazla göreceğimize inanıyor.

Kaynak

0
0
0
0
0
39
0

1 Yorum

Bir cevap yazın

EnglishTurkish