Teknoloji

Microsoft, iPhone ve iPad’de Xbox Cloud Oyun performansını iyileştiriyor

Microsoft, Xbox Cloud Gaming hizmetinin performansını iPhone ve iPad’de iyileştirdiğini söylüyor. Eskiden xCloud olarak bilinen cloud oyunu stream hizmeti, ilk olarak yaklaşık bir yıl önce tamamen iOS ve iPadOS’ta başlatıldı. Web tarayıcısı sürümü, özel bir uygulama kadar tam özellikli olmasa da, Microsoft, bağımsız bir xCloud uygulamasını başlatamamasına rağmen şimdi Apple’ın mobil cihazları için performansını iyileştiriyor.

İyileştirmeler, iOS aygıtlarında optimize edilmiş video çıkışını ve Xbox Bulut Oyunlarının yanıt verme hızını hızlandırmak için optimize edilmiş ağ veri iletimini içeriyor. Xbox ürün müdürü Nicole Hilbert, “Daha iyi bir iOS deneyimi istediniz ve sonuç olarak, desteklenen tüm iPhone ve iPad cihazlarına önemli performans iyileştirmeleri getirdik” diye açıklıyor. “Bu güncellemelerle, daha akıcı ve daha duyarlı bir oyun deneyimine sahip olacaksınız.”

Bu “önemli performans iyileştirmeleri”, genel olarak giriş gecikmesini veya bir kontrol çubuğunu hareket ettirmeniz veya bir düğmeye basmanız ile ekranda görünen eylem arasındaki gecikmeyi de azaltmalıdır. Microsoft, geçtiğimiz yıl boyunca Xbox Cloud Gaming’i kademeli olarak iyileştirdi ve hizmet artık tamamen özel Xbox Series X donanımıyla destekleniyor.

Microsoft, geçen yıl Xbox Cloud Gaming için 1080p ve 60fps streamlere

geçti ancak şirket, rakiplerinin çoğu gibi hala 4K streami desteklemiyor. Nvidia’nın GeForce Now RTX 3080 katmanı, 60 fps’de 4K HDR veya 120 fps’de 1440p sunmak için hem Google Stadia hem de Xbox Cloud Gaming’i geride bıraktı.

Microsoft şu anda Xbox oyuncularının konsol olmadan oyun yayını yapmasına izin verecek TV’ler için özel bir Xbox uygulaması üzerinde çalışıyor. Bir TV’ye veya monitöre bağlayabileceğiniz bağımsız stream cihazları da planlanıyor ve Microsoft’un TV planlarına hazır olduğunda Xbox Cloud Oyun çözünürlüğünün arttığını görmemiz muhtemeldir.
Kaynak

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR