Teknoloji

AMD, Ryzen 7 5800X3D’nin overclock desteklemediğini onayladı

Birkaç gün önce, AMD’nin yaklaşmakta olan Ryzen 7 5800X3D işlemcisinde overclock’u devre dışı bırakacağını bildirilmişti. Bu haber artık AMD tarafından resmi olarak doğrulandı.

AMD’nin Teknik Pazarlama Direktörü Robert Hallock, Hot Hardware ile (VideoCardz aracılığıyla) yaptığı bir röportajda, 3D V-Cache’li ilk Ryzen CPU’nun çekirdek veya önbellek overclock’unu desteklemediğini doğruladı. AMD, Infinity Fabric ve bellek overclock’un hala etkin olduğunu ve gelecekteki modellerde overclock’u dışlamadığını söylüyor.

Videoda Hallock, voltajın 1.35V’nin üzerine çıkmadığını açıkladı. Teknolojinin henüz olgunlaşmadığını ve overclock yerine oyuncular düşünülerek geliştirildiğini açıklamaya devam ediyor.

Düşük saatler ve overclock desteğinin olmaması, 5800X3D’nin muhtemelen düşük üretim hacmine sahip niş bir ürün olduğuna işaret ediyor. Ayrıca AMD’nin, V-cache’li Zen 4 CPU’lar piyasaya sürüldüğünde veya piyasaya sürüldüğünde herhangi bir sorunla karşılaşmak yerine, pilot üretim miktarlarıyla ilgili sorunları gidermesi de mantıklı olacaktır.

AMD, 5800X3D’nin oyun performansının çığırtkanlığını yapıyor. 5800X tabanının 32MB’lık ekstra 64MB önbelleğinin, 400MHz daha düşük temel saat hızına ve 200MHz daha düşük güçlendirme saatine rağmen %15’e varan bir artış sağladığı bildiriliyor.

Ryzen 7 5800X3D’nin 20 Nisan’da 449$’dan piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu AMD’nin önümüzdeki haftalarda ve aylarda piyasaya süreceği birkaç yeni CPU’dan sadece biri. Muhtemelen 2022’de Zen 4 CPU’ların gelmesinden önce piyasaya sürülen son AM4 CPU’ları olacaklar.Kaynak

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir