Haberler Teknoloji

SteamOS 3.5 ile Deck Renkleniyor

SteamOS 3.5 Deck’in renklerine daha fazla sıcaklık ve canlılık getiriyor, önizleme için şimdi çıktı. Valve, diğer birkaç şeyin yanı sıra Steam Deck’i çalıştıran SteamOS 3.5 için bir önizleme yayınladı ve artık birkaç düzeltmenin yanı sıra görsel iyileştirmeler ve ince ayarlarla zenginleştirilmiş güncellenmiş bir yapıya katılabilirsiniz.

En büyük değişiklik, Valve’ın Steam Deck’in varsayılan renklerini yeniden dengelemiş olmasıdır. Artık sRGB ana renklerini kullanıyor, yani varsayılan olarak biraz daha sıcak ve canlı bir renk setine sahip. Ayarlar – Ekran Renklerini Ayarla bölümüne giderek Renk Canlılığını ve Renk Sıcaklığını bir test görüntüsüyle veya çalıştırdığınız oyunla ayarlayabilirsiniz. Ayrıca önceki renk setine veya daha canlı olan ancak muhtemelen bazı gradyan kırpmalarına neden olacak artırılmış bir renk aralığına geri dönebilirsiniz.

En büyük yeni özellik, Steam Deck’in artık harici monitörlerde Yüksek Dinamik Aralık (HDR) ve Değişken Yenileme Hızını (VRR) destekleyebilmesi, tabii ki işin püf noktası ekranın ve USB-C adaptörünüzün bunu desteklemesi gerekiyor. Yine de deck’ini oturma odasındaki televizyonuna ya da masaüstü monitörüne bağlayanlar için iyi bir haber.

Daha küçük ince ayarlar arasında uykudan daha hızlı uyanma, dokunmatik ekranların harici ekranlarda yönlendirilmesi için bir düzeltme ve harici ekranlarda daha iyi ölçeklendirme gibi şeyler yer alıyor. Artık farklı en boy oranlarını işlemek için harici ekranlarda genişletme ve yakınlaştırma ölçeklendirmesini kullanabileceksiniz. Valve, uygulamanın ekranın yenileme hızından daha yavaş render aldığı durumlar için bazı gecikme iyileştirmeleri aldı.

Valve ayrıca, SMT’yi manuel olarak devre dışı bırakmadığınız sürece bazı programların Deck’in CPU performansına gerçekten zarar verdiği kalıcı bir hatayı da düzeltti. Niş bir sorun, ancak favori oyunları ve uygulamaları etkilenen insanlar için büyük bir sorun.

Ayrıca voltajla oynamanıza izin veren bazı temel yazılım güncellemeleri ve SteamOS’un Arch Linux tabanında, Steam Deck’in masaüstü modu olan KDE Plasma’ya yeni pencere döşemelerinin yanı sıra güncellenmiş keşif aramaları ve masaüstü widget’ları içeren güncellemeler de var. SteamOS 3.5 Önizleme yama notlarının tamamını Steam üzerinden okuyabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın. Tüm içeriklerimiz için The Gamer Station Tüm İçerikler

Oynadığınız oyunlarla, Film ve Dizilerle hatta Teknolojik konularla ilgili tartışmalara girebileceğinizi, başlıklar açabileceğinizi, yorumlar yapabileceğinizi biliyor musunuz? Hemen Panomuza üye olun!

Avatar for Barbose

Yıldıray Özer
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Pano platformlarımızın kurucusudur. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun ve film içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir