Haberler

PlayStation’ın cinsiyet ayrımcılığı davasında birden fazla iddia reddedildi

Eski bir Sony IT güvenlik analisti, Sony’deki kadın çalışanların erkek çalışanlarla eşit şekilde tazmin edilmediğini ve çeşitli ayrımcı uygulamalara maruz kaldıklarını iddia ederek Kasım ayında Sony’ye karşı cinsel ayrımcılık davası açtı. Ancak yakın tarihli bir mahkeme kararında, bir federal yargıç bu iddiaların çoğunu reddetti.

21 Nisan’da ABD sulh yargıcı Laurel Beeler tarafından çıkarılan 20 sayfalık bir karar, eski Sony çalışanı Emma Majo’nun 13 iddiasından 10’unu reddetti.

Bu karar görevden alma, ücret ayrımcılığı ve tacize odaklanan iddiaları içeriyordu ve Beleer, davacının yalnızca iddianın unsurlarını okuduğu ve herhangi bir belirli gerçeği iddia etmediği için reddedildiğini yazdı. Spesifik olarak, Mao’nun işini veya kendisinden daha fazla ücret aldığını iddia ettiği herhangi bir erkeğin çalışmasına “esas olarak eşit” olduğunu açıklamadığını belirtiyor. Beeler ayrıca bazı taciz iddialarının “terfi ve rütbe düşürme gibi personel kararlarına” yanlış uygulandığına hükmetti.

Sony’nin avukatları, Majo’nun iddialarının yeterli kanıt içermediğini iddia ederek davanın Şubat ayında düşmesini istedi. Majo, haksız fesih ve ihbar korumalarının ihlaliyle ilgili geri kalan üç iddiayı değiştirme şansına sahip olacak ve bireysel davasını bir toplu dava hareketine dönüştürmeyi düşüneceği söyleniyor.

Beeler, şu anda ve daha önce PlayStation tarafından Mart ayında istihdam edilen kadınlar tarafından yapılan diğer sekiz iddianın “yeni iddialara yol açabileceğini” kabul etti.

Kaynak

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR