Teknoloji

PS5’in yeni Variable Refresh Rate(VRR) özelliği yakında geliyor!

Sony, “önümüzdeki aylarda” PlayStation 5 için Değişken Yenileme Hızı (VRR) özelliğini yayınlamayı planlıyor. Uzun zamandır beklenen VRR özelliği, bir ekranın yenileme hızını PS5’in grafik çıktısıyla senkronize edecek ve görsel bozulmaları, ekran yırtılmasını ve kare hızı sorunlarını azaltacaktır. Yeni VRR özelliğini resmi olarak desteklemeyen oyunlarda bile kullanabileceksiniz. Haber, Sony’nin yeni PS5 ve PS4 yazılım güncellemelerinin kullanıma sunulduğunu duyurmasıyla geldi.

PlayStation ekibi bir blog yazısında “Pek çok PS5 oyununda oyun, sahneler anında işlendiğinden, grafikler daha net göründüğünden ve giriş gecikmesi azaldığından daha akıcı geliyor” diyor. “Daha önce piyasaya sürülen PS5 oyunları, bir oyun yaması aracılığıyla VRR için tamamen optimize edilebilir ve gelecekteki oyunlar lansman sırasında VRR desteği içerebilir.”

Sony, PS5 sahiplerinin resmi olarak desteklemeyen oyunlara VRR özelligini uygulamasına da izin vereceğini söyledi. Sony, “Bu özellik, bazı oyunlar için video kalitesini iyileştirebilir” diye açıklıyor. “Bu, beklenmedik görsel efektlerle sonuçlanırsa, bu seçeneği istediğiniz zaman kapatabilirsiniz.” Desteklenmeyen oyunlara VRR uygulamak için ikinci bir seçenek, PS5’te ekran ve video ayarlarında mevcut olacak.

Bu, oyunun PS5 sürümünde performans sorunlarıyla başlayan Elden Ring gibi oyunları iyileştirmenin harika bir yolu olabilir. Sony, “önümüzdeki ayların” ötesinde VRR için kesin bir çıkış tarihinden bahsetmedi, ancak şirket önceki sistem yazılımı güncellemelerini herkese açık bir şekilde beta test etti, bu nedenle testler muhtemelen yakında başlayacak.

Sony ayrıca bugün, PlayStation konsollarında açık veya kapalı partiler oluşturma veya bunlara katılma olanağı da dahil olmak üzere yeni PS5 ve PS4 yazılım güncellemelerini yayınlıyor. PS5 ayrıca Game Base ve Trophy kartlarında bazı UI geliştirmeleri ve kulaklıklar için mono ses sağlıyor. ABD veya İngiltere’deki PS5 sahipleri, oyunları veya uygulamaları bulup açmanıza ve medya oynatmayı sesinizle kontrol etmenize olanak tanıyan yeni Sesli Komut özelliğini de test edebilecek.

Kaynak

0
0
0
0
0
39
0

Bir cevap yazın

EnglishTurkish