Haberler Teknoloji

Instagram’ın Yeni Twitter Rakibi

Instagram'ın Yeni Twitter Rakibi

Instagram’ın Yeni Twitter Rakibi ‘metin tabanlı uygulaması’ bir zaman çizelgesi üzerinde Twitter benzeri gönderiler oluşturmanıza olanak sağlayacak gibi görünüyor.

Lia Haberman’ın ICYMI Substack bülteninde sızdırılmış gibi görünen bir pazarlama slaydını ve uygulamayla ilgili ayrıntıları paylaştığı haberine göre, Instagram’ın söylentilere konu olan metin tabanlı Twitter rakibinin nasıl görünebileceği ve nasıl hissettirebileceği konusunda nihayet bir fikrimiz var.

Haberman’a göre slaytta uygulamaya ayrı bir isim verilmiyor – bunun yerine sadece “Instagram’ın konuşmalar için yeni metin tabanlı uygulaması” deniyor – ancak görünüşe göre uygulamanın kod adı P92 veya alternatif olarak Barcelona. Kullanıcılar Instagram kullanıcı adı ve şifreleriyle giriş yapabilecek ve takipçileriniz, kullanıcı adınız, biyografiniz ve doğrulamanız ana uygulamadan aktarılacak.

Uygulamada bir akış göreceksiniz ve ekli bağlantılar, fotoğraflar ve videolar ile 500 karakter uzunluğuna kadar metin gönderileri yapabilirsiniz.

Sızan pazarlama slaytında yer alan iki ekran görüntüsüne göre, uygulama Instagram ve Twitter’ı birbirine karıştırmışsınız gibi görünüyor. Slaytta Meta’nın en başından itibaren bazı iyi moderasyon kontrollerine sahip olacağı ve “size kimlerin yanıt verebileceğini ve hesabınızdan bahsedebileceğini kontrol etmek için ayarlarla donatılacağı” belirtiliyor. Görünüşe göre Instagram’da engellediğiniz tüm hesaplar Meta’ya taşınacak.


İlginizi çekebilir: Twitter, doğrulama için ayda 20 ABD Doları alacak


Belki de en önemlisi, yeni Instagram metin uygulaması da bir merkezsizleştirme unsuruna sahip olacak. Instagram’ın slaydında “Yakında uygulamamız Mastodon gibi diğer bazı uygulamalarla uyumlu olacak” deniyor. “Bu diğer uygulamalardaki kullanıcılar, herkese açıksanız veya özelseniz ve onları takipçi olarak onaylarsanız profilinizi ve içeriğinizi arayabilecek, takip edebilecek ve etkileşimde bulunabilecek.” (Muhtemelen bu uyumluluk, Meta’nın diğer teknoloji şirketleriyle birlikte araştırdığı ActivityPub aracılığıyla sağlanacak).

Instagram'ın Yeni Twitter Rakibi
Instagram’ın Yeni Twitter Rakibi

Eğer uygulama geniş çapta yayınlanırsa, Instagram’ı şu anda olduğundan daha da popüler bir yer haline getirebilir. Twitter’ın kötüleşmeye devam etmesiyle birlikte pek çok kişi tweet benzeri güncellemeleri paylaşmak için yeni bir yer arıyor. Mastodon ve Bluesky gibi platformlar bir miktar ilgi görmüş olsa da, metin tabanlı bir Instagram uygulaması, platformda halihazırda takipçileri olan kişilere, başka bir yerde takipçi aramak zorunda kalmadan orada paylaşım yapmaya devam etmeleri için bir yol sunacaktır.

Meta yorum yapmayı reddetti. Mart ayında Platformer’a çabaları hakkında aşağıdaki açıklamayı yaptı: “Metin güncellemelerini paylaşmak için bağımsız bir merkezi olmayan sosyal ağ araştırıyoruz. İçerik oluşturucuların ve kamuya mal olmuş kişilerin ilgi alanlarıyla ilgili güncellemeleri zamanında paylaşabilecekleri ayrı bir alan için bir fırsat olduğuna inanıyoruz.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın. Tüm içeriklerimiz için The Gamer Station

Oynadığınız oyunlarla, Film ve Dizilerle, Teknolojik konularla ilgili tartışmalara girebileceğinizi, başlıklar açabileceğinizi, yorumlar yapabileceğinizi biliyor musunuz? Hemen Panomuza üye olun!

Avatar for Barbose

Yıldıray Özer
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Pano platformlarımızın kurucusudur. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun ve film içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir