Haberler Teknoloji

Scarlett Johansson Yapay Zekaya Dava Açtı

Scarlett Johansson, bir reklamda sesini klonladığı için yapay zeka uygulamasına dava açtı. Scarlett Johansson’ın sesinin yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir versiyonu, kendisinin rızası olmadan çevrimiçi bir reklamda yer aldı.

Variety‘nin haberine göre Scarlett Johansson, bir yapay zeka uygulaması geliştiricisine karşı adını ve benzerliğini çevrimiçi bir reklamda kullandığı için yasal işlem başlatıyor. Reklam, Lisa AI: 90s Yearbook & Avatar adlı bir yapay zeka resim editörü içindi ve Johansson’un sesinin yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir versiyonunu içeriyordu.

Variety’nin haberine göre, 22 saniyelik reklam Johansson’ı Black Widow’un çekimleri sırasında sahne arkasında gösteriyor ve Johansson gerçekten de “Naber çocuklar? Ben Scarlett ve benimle gelmenizi istiyorum.” Ancak daha sonra, reklam Johansson’dan uzaklaşırken, aktrisin sesine benzemesi amaçlanan yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir ses şunları söylüyor: “Sadece avatarlarla sınırlı değil. Metinlerle resimler ve hatta yapay zeka videolarınızı da oluşturabilirsiniz. Bence bunu kaçırmamalısınız.”

Variety, reklamın en altında, uygulamanın arkasındaki geliştirici olan Convert Software’in şu metni eklediğini bildiriyor: “Görüntüler Lisa AI tarafından üretilmiştir. Bu kişiyle hiçbir ilgisi yoktur.” Johansson’un temsilcileri Variety’ye, aktrisin hiçbir zaman uygulamanın sözcüsü olmadığını ve avukatı Kevin Yorn’un “durumu yasal bir sıfatla ele aldığını” söyledi.

“Bu tür şeyleri hafife almıyoruz. Bu tür durumlarda her zamanki hareket tarzımız uyarınca, sahip olduğumuz tüm yasal yollarla bu işin üstesinden geleceğiz” dedi. Ne Yorn ne de Convert Software, The Verge’ün yasal işlemin niteliği hakkındaki yorum talebine yanıt vermedi.

Yapay zeka daha da kolay erişilebilir hale geldikçe, gelecekte buna benzer vakalar görmemiz kaçınılmaz. Müzisyenler halihazırda Drake’in yeni bir single çıkarıyormuş ya da Johnny Cash Taylor Swift’i coverlıyormuş gibi görünmesini sağlayan ses klonlama ile mücadele ederken, deepfake teknolojisi Tom Hanks’in yapay zeka tarafından yaratılan benzerliğinin rızası olmadan bir diş planı reklamında görünmesini mümkün kılıyor.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde yer alan herhangi bir şeyi satın alırsanız The Gamer Station gelirden pay alabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın. Tüm içeriklerimiz için The Gamer Station Tüm İçerikler

Film ve Dizilerle, Teknolojik ve Finansal konulara ilgi duyuyorsanız hemen The Dokie‘yi,
Dünya mutfağı ve tariflerle ilgili konulara ilgi duyuyorsanız hemen The Cook Station‘ı ziyaret edebilirsiniz!

Subscription 02

Avatar for Barbose

Yıldıray Özer
The Dokie, The Cook Station ve The Gamer Station platformlarının kurucusu aynı zamanda eğlence, oyun ve film içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir