Genel Haberler

Ukrayna’daki Retro Bilgisayar ve Oyun Müzesi, Rus Bombardımanı Tarafından Yok Edildi

Retro bilgisayarlara ve video oyunlarına adanmış büyük, özel sektöre ait ve işletilen bir müze, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı devam eden ve korkunç işgalinin bir sonucu olarak bu hafta başlarında yok edildi. Yıkılan müze, binlerce ölü ve yaralıyla kıyaslanamaz olsa da, on yıllara yayılan 500’den fazla bilgisayar tarihi parçası yok edildi.

Ukrayna’nın Mariupol kentinde bulunan müze, Dmitry Cherepanov tarafından işletildi. Yıkım haberi, Ukrayna Yazılım ve Bilgisayar Müzesi Twitter hesabı tarafından doğrulandı. Bildirildiğine göre, sahibi Cherepanov güvende.

Ancak Cherepanov, Facebook‘ta sadece müzesini değil evini de kaybettiğini açıkladı.

Cherapanov, it8bit Club Facebook sayfasında, “İşte bu, Mariupol bilgisayar müzesi artık orada değil” dedi. “15 yıldır biriktirdiğim koleksiyonumdan geriye sadece müzenin [Facebook] sayfasında, web sitesinde ve radyo istasyonunda yer alan anıların parçaları kaldı.”

Cherepanov, it8bit web sitesini desteklemeye devam edecek, ancak anlaşılır bir şekilde şu anda odaklanması gereken daha önemli şeyler var.

Evinin ve koleksiyonunun yıkılmasından bu yana, Cherepanov bir PayPal hesabı açtı, kendisine ve Ukrayna’daki diğer kişilere yardım etmek için bağış kabul ediyor.

Ukrayna’nın Rusya tarafından devam eden ve ölümcül işgali şimdiden binlerce ölü ve yaralıya yol açtı. Ayrıca 3 milyondan fazla insanı ülkeden kaçmaya zorlayarak büyük ve büyüyen bir mülteci krizi yarattı.

Şubat ayında Rus işgalinin başlamasından bu yana, Sony / PlayStation, Twitch, Netflix, EA Games ve Witcher geliştiricileri CDPR gibi dünya çapında birçok şirket ülkeden desteğini çekti.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR