Haberler

Valorant geliştiricileri toksisiteyi azaltmak için daha fazla adım atmayı planlıyor!

Riot Games, sosyal ve oyuncu dinamikleri ekibi tarafından bugün yayınlanan bir blog yazısında, yazılı ve sesli sohbette VALORANT oyuncu toksisitesi hakkında topladığı son bulguları tartıştı.

Gönderinin en büyük çıkarımı, Riot’un VALORANT oyuncularıyla yaptığı ankette, “oyunumuzdaki oyuncuların tacizle karşılaşma sıklığının anlamlı bir şekilde azalmadığını” keşfettiğiydi. Ocak ayında VALORANT 40.000’den fazla oyuncuyu yasakladı. Yasaklar, en kötü davranış için kalıcı yasaklarla birlikte, birkaç günden bütün bir yıla kadar değişiyordu.

Yapımcılar, şimdiye kadar yapılan çalışmanın en iyi ihtimalle sonraki adımlar için temel olduğunu kabul ettiler ve oyunlarında tacizi azaltmak için üzerinde çalıştıkları bazı şeyleri tartıştılar.

Şu anda VALORANT, veriler toplanırken şimdiye kadar “muhafazakar” olan cezalar yerine daha sert cezalar uygulamayı planlıyor. Üreticiler, tespit yöntemlerine daha fazla güvenmeye başlıyor ve tespitlere dayalı olarak daha fazla ceza vermeye başlayacak.

VALORANT ayrıca “sıfır tolerans” gösterecek ve bir oyuncuyu oyundan sonra cezalandırmak yerine hemen cezalandırmanın bir yolunu bulmaya çalışıyor. Yapımcılar, insanların yaratıcı bir şekilde yöntemlerinin etrafından dolaştığını kaydetti, bu nedenle bu açıdan otomatik denetlemeyi sıkılaştırmak için çalışıyorlar.

Son olarak ve belki de VALORANT’taki oyuncuların en büyük şikayeti sesli iletişim cezalarıdır. Bildirilen bir oyuncunun sesli sohbette tacizde bulunduğunu tespit etmek daha zordur ve oyuncuları cezalandırmak için daha manuel bir süreç gerektirir. VALORANT, bu yılın ortasında ses moderasyonu konusundaki çalışmaları konusunda şeffaf olmayı planlıyor.

Geçen yıl Riot, sesli iletişim değerlendirmesini mümkün kılmak için Şartlar ve Hizmetini güncelledi. Sesli sohbeti yönetmek amacıyla seslerinin kaydedilmesini istemeyenler, sesli sohbeti kapatmayı veya kaydedilmeyi seçebilirler.

Riot, yapmayı planladığı değişiklikler konusunda şeffaf olmasına rağmen, VALORANT’ın sesli sohbet iletişimi için denetlenme biçiminde hemen anlamlı bir değişiklik yok. Riot, oyunun başına bela olan taciz sorunlarını düzeltmeye büyük ilgi gösterdi, ancak oyuncuların çoğu, oyunun başlangıcından bu yana sorunla uğraşıyor ve çok azı bu nedenle VALORANT’ı kaldırdı.

VALORANT üreticileri, topluluğa sesli sohbet cezalarının uygulanmasının “geliştirilmekte olan yepyeni bir teknoloji” olduğunu söylüyor ve bu yıl içinde Kuzey Amerika için bir beta lansmanı planlıyorlar. Şimdilik, oyuncular sohbette toksisite ile karşılaştıklarında raporlamaya, mute atıp devam etmeye bağlı kalmak zorunda kalacaklar.
Kaynak

Avatar for Barbose

Yıldıray Özer
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın kurucusudur. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun ve film içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR