Haberler

16 yaşındaki bir kişi Nvidia, Microsoft ve Ubisoft hacklerinin arkasındaki beyin olmakla suçlanıyor

Bir Bloomberg raporuna göre müfettişler, Nvidia ve Microsoft’takiler de dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli hack’in arkasındaki beynin bir genç olduğuna inanıyor.

Dört kişilik bir grup araştırmacı, Lapsus$ hack grubunu araştırmaya başladı ve bu takip onları annesiyle birlikte İngiltere’nin Oxford kentinde yaşayan 16 yaşındaki bir çocuğa götürdü. Genç şu anda isimsiz ancak çevrimiçi “White” ve “breachbase” takma adını kullanıyor. Bloomberg, yetkililerin genci herhangi bir suçla alenen suçlamadığını bildirdi.

Grubun ayrıca, adreslerinin ve diğer kişisel aile bilgilerinin rakip bilgisayar korsanları tarafından sızdırılmasına yol açan “zayıf güvenlikten” muzdarip olduğu söyleniyor.

Gencin annesi, Oxford Üniversitesi’ne sadece beş mil uzaklıktaki evinde bir kapı zili interkomu aracılığıyla bir Bloomberg gazetecisiyle yaklaşık 10 dakika konuştu. Kadın, daha önce suçlamalardan habersiz olduğunu ve gencin babasının evinin fotoğraflarını da içeren sızdırılan kişisel bilgilerden rahatsız olduğunu iddia ediyor.

Ancak adı açıklanmayan genç, bilinen birkaç Lapsus$ üyesinden sadece biri. Araştırmacılar, grubun Güney Amerika merkezli olduğuna ve hack grubuna bağlı birkaç hesabı takip edebildiğine inanıyor. Bloomberg’e göre bir diğer şüpheli Lapsus$ üyesi Brezilya’da yaşayan bir genç.

Grubu DEV-0537 kimliğiyle takip eden Microsoft, daha önce kaynak kodu çalındıktan sonra başka bir Lapsus$ izinsiz girişini engelleyebildi. Lapsus$, izlerini gizlemeye pek hevesli değil. Eylemlerini ve niyetlerini sosyal medya aracılığıyla sık sık duyuruyor.

Microsoft bir blog yazısında, “Ekibimiz, izinsiz girişlerini kamuya açıkladığında, tehdit istihbaratına dayalı olarak güvenliği ihlal edilmiş hesabı zaten araştırıyordu” dedi. “Bu kamuya açıklama, eylemimizi artırdı ve ekibimizin operasyon ortasında hackera müdahale etmesine ve kesintiye uğratmasına izin vererek daha geniş bir hackleme girişini sınırladı.”

Nvidia CEO’su Jensen Huang, Lapsu$ hack’ini “uyandırma çağrısı” olarak nitelendirdi ve her şirketin sahip olduğu benzer güvenlik açıklarına işaret etti.

KaynakAvatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR