Haberler

Amazon neden oyun yapıyor?

Amazon Games Başkan Yardımcısı Christoph Hartmann, şirketin oyun hedeflerini açıklamaya çalışıyor

Amazon yeni bir film veya TV şovu yaptığında, nedeni oldukça açık: teknoloji devinin yayın hizmeti Prime Video’yu oluşturması gerekiyor. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri de özel diziler ve filmler yapmak (veya satın almak). Ancak Amazon yeni bir video oyunu geliştirdiğinde, nedenler o kadar net değil. Şirketin yaklaşmakta olan MMO’su New World , Amazon’un Luna bulut hizmetine veya Twitch’e (Amazon’un da sahip olduğu) özel değil. Bu oyun Steam’den satın alabileceğiniz normal bir PC oyunudur.

Ancak Amazon Games Başkan Yardımcısı Christoph Hartmann’a göre nedeni oldukça basit: Herhangi bir şekilde eğlenceye dahil olmak istiyorsanız oyunları görmezden gelemezsiniz. The Verge’e “Oyunları düşünmeden eğlenceye ayak uydurabileceğiniz bir dünya hayal etmek neredeyse imkansız” diyor .

New World , Amazon’un oyuna ilk girişinden çok uzak. Şirket, rekabetçi oyunları ve premium mobil oyunları araştırdı ve bazı önemli satın almalar yaptı . Bu girişimler çoğu nişancı çok oyunculu dahil ilgi kazanmak için başarısız olmuş oyunlar. Yeni Dünya bile , 28 Eylül’deki lansmanına giden yolda bir avuç gecikmeyle zor zamanlar geçirdi .

Take-Two’da yirmi yıl geçirdikten sonra 2018’de Amazon’a katılan Hartmann, şirketin oyunlara girmesinin bu kadar uzun sürmesine şaşırmadığını söylüyor. “Sırf harika bir sprinter olmanız sizi harika bir dağcı yapmaz” diyor. “Bir şirket ya da insan olarak başarılı olmak için bir formül bulduğunuzda, onu tekrar kopyalarsınız. Ve biliyoruz ki tek beden herkese uymaz. Başlangıçta Amazon’u harika yapan formülü tekrarlamaya çalıştılar ama oyun yapmak göründüğünden çok daha karmaşık.”

Bu kesin tarih aynı zamanda New World üzerinde çok fazla baskı oluşturuyor . Yıllarca süren denemelerden sonra MMO, Amazon’un ilk gerçek hiti olmaya hazırlanıyor; kapalı beta 1 milyondan fazla oyuncu gördü ve aynı dönemde Twitch’te bir fikstürdü.

Hartmann, “Amazon Games’in bizi haritaya koyması bizim çığır açan başlığımız olmalı” diyor. “Benim için çok fazla gurur var çünkü çok sıkı çalışıyoruz ve her zaman harika bir basın olmadı. ‘Oyun yapmandaki amaç ne?’ demenin kolay olduğunu biliyorum. Ama bunu gerçekten önemseyen bir sürü insan var ve umarım, Amazon Games’i bir sonraki seviyeye taşıyabileceğimiz ve daha fazla insanın katılması için bizi daha çekici hale getirebileceğimiz oyundur.”

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR