Teknoloji

Oyuncuların Birbirlerine En Çok Sordukları Soru ”NVIDIA RTX Ekran Kartı Alınır Mı?”

Yeni nesil NVIDIA ekran kartlarının gelmesine az bir süre kala, bugünlerde en çok gelen sorulardan biri, ”Şimdi NVIDIA Ekran Kartı Alınır Mı?” sorusu, diğeri de ”RTX 4000 Serisi Beklenmeli Mi?” sorusu. Bu yazımızda hali hazırda piyasada bulunan RTX 3000 serisi ekran kartlarını alına bilirliği konusunda önemli bilgiler paylaşacağız.

Elbette RTX 4000 serisi, RTX 3000 serisinden daha güçlü olacak ve bunun nedeni saatler, bellek bant genişliği, CUDA çekirdekleri, tensör çekirdekleri, ışın izleme çekirdekleri veya terafloplardaki gelişmelerden kaynaklanıyor olabilir. Buna karşılık, ilk sızıntılar ayrıca Nvidia’nın Gen 4 GPU’sunun aslında son derece yüksek güç tüketimine sahip güç (600 W) tüketen bir canavar olduğunu da sızan bilgiler arasında.

Nvidia RTX 3080 Serisi ekran kartları çıkalı Eylül ayında 2 yıl dolacak bu aşağıda görselde belirtiğimiz üzere ekran kartların bir üst seri yeni nesil kartlara geçiş süresi minimum 2 yıl önemli bir ayrıntıda GTX 1000 sersinin dışında tüm kartların Eylül ayında piyasa çıkıyor olması yani bu da demek oluyor ki yavaş yavaş yeni nesil RTX 4000 serisinin ayak seslerin duyuluyor. Eylül ayından itibaren RTX 4080 en üst seviye kartla piyasa giriş yapmış olur. Orta seviye ve giriş seviyesi kartların gelmesi de her zaman ki gibi en az bir yılı bulur.

Peki RTX 4000 serisi piyasa giriş yapmış olsa bile siz hangi segmenteki kartı almak istiyorsunuz diye de sorulabilir.

Tüm NVİDİA Serileri Çıkıs Tarihleri Arsında 2 Yıl Var

RTX 4000 yeni serisin de orta veya giriş seviyesi bir kartı alma niyetiniz varsa RTX 3050 geçtiğimiz aylarda piyasa çıkmış olduğunu hatırlatmak isterim. Birde Yeni seri kartların orta seviye kartlarının günümüzdeki orta ve üst seviye kartlar denk seviye de olma meselesi var. Mesela RTX 3060 = RTX 2060 veya RTX 3070 = RTX 2070 gibi sonuçta yeni seride orta segment olan kartlar şu anın orta üst seviye olan kartlarıyla çok benzer güçte olacaklar. Bu da ekran kartı alacaklar için zamanlama ile birlikte düşünülmesi gereken önemli konulardan biri.

Benim size tavsiyem ise zamanınız ve bütçeniz varsa bir, bir buçuk yıl daha bekleyin, ama yok benim acil karta ihtiyacım var sistemim de ekran kartımı güncellemesi yapmam gerek diyorsanız RTX 3000 serisi ekran kartların orta veya üst seviye güncel kartlarına geçiş yapabilirsiniz. Bu da sizin uzun bir süre canınızı sıkmadan grafik performansı almanız sağlar.

Bir diğer konu ise Ülkemizde Enflasyon ve kur durumundan fiyatlar Dünya geneline göre yüksek olsa da iki, iki buçuk yıl içeresinde Dünya genelinde fiyatlarda geriye çekilecek bu bizi çok etkiler mi bunu zaman ne gösterecek.

Son olarak dediğim gibi Yeni seri kartlarda Tepe seviye kart çıktıktan sonra orta seviye ve giriş seviyesi kartların gelmesi biraz zaman alıyor. Hesaplarımıza göre Yeni seri RTX 4000 serisi maximum 4 ay var desek Orta seviye için 8-10 ay giriş seviye içinde en az bir sene bir zaman var gibi durmakta.

Ben olsan ne yapardın diye soranlar için Ben bu kadar süreyi ekran kartsız geçirmezdim maddi gücümün doğrultusunda RTX 3000 serisi Fiyat / Performans bi kartı alır geçer keyfime bakardım. Sizde buna göre telciğiniz yapabilirsiniz tabi ki son karar size ait.

Sizler yeni bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Avatar for Barbose

Yıldıray Özer
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın kurucusudur. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun ve film içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir