Haberler

İşte Steam Deck’in özellikleri hakkında bildiğimiz her şey!

Büyük bir şeyler geliyor.

Valve, bugün yeni taşınabilir oyun konsolu Steam Deck’i tanıttı ve Switch veya PlayStation Portable’a benzer bir görünüme sahip olsa da, kendi türündeki çoğu cihazdan daha büyük.

Steam Deck: Boyutlar

Steam Deck 298 mm x 117 mm x 49 mm veya 11,7 inç uzunluğunda ve 4,6 inç yüksekliğinde ve 2 inç’in hemen altında olacak. Karşılaştırma için, standart Nintendo Switch 173 mm x 102 mm x 14 mm veya 9,5 inç uzunluğunda, 4 inç yüksekliğinde ve 0,55 inç kalınlığındadır.

Bu arada, Steam Deck yaklaşık 669 gram veya 1,47 libre ağırlığında, Joy-Con kontrolörleri takılı (0,88 pound) bir Switch’in ağırlığının iki katından biraz daha az olacak.

Steam Deck: Ekran, çözünürlük, yenileme hızı

Bu nedenle, Switch’in hangi versiyonuna bakarsanız bakın, Steam Deck bir Switch’ten daha büyüktür. Resmi web sitesindeki planlara göre Valve bu alanı kullanmak için koymuş gibi görünüyor. 7 inç IPS LCD ekranın her iki tarafında çok sayıda düğme, iki parmak izi, bir D-pad ve bir izleme dörtgeni var.

Ek olarak konsol, Sağ ve Sol analog tetikleyiciler ve tamponların yanı sıra arkada dört tane daha bağlanabilir düğme (R4, R5, L4, L5) ile birlikte gelir. Steam Deck, 7 inçlik bir dokunmatik ekrana sahiptir. Switch OLED, boyut olarak eşleşmesine rağmen, orijinal Nintendo Switch ve Switch Lite’dan daha büyüktür.

Switch OLED, OLED paneli sayesinde daha iyi renk üretimi ve kontrasta sahipken Steam Deck, optik olarak bağlı bir IPS LED ekrana güveniyor. Ayrıca oldukça standart bir 60Hz yenileme hızında ve Nintendo Switch’in 1280 × 720’sinden marjinal olarak daha yüksek olan 1280 × 800 doğal çözünürlükte çalışıyor.

Steam Deck: CPU, düzen, pil ve Steam Dock

Steam Deck, TV’lerde kolay kullanım için Switch benzeri bir yuvaya sahip olacak olsa da Valve, Steam Dock’un lansman sırasında kullanılamayacağını onayladı. Resmi sayfa, çıkış tarihi ve fiyatlandırma da dahil olmak üzere Dock hakkında “yakında daha fazla bilgi gelecek” diyor.

Nintendo Switch gibi Valve, Steam Deck pil ömrünü kullanıma ve oyuna bağlı olarak iki ila sekiz saat arasında bir yerde belirtti. Deck’in AMD’nin Zen 2 tasarımı ve RDNA 2 grafik mimarisiyle desteklenen 4 çekirdekli/8 iş parçacıklı APU’sunu sınırına kadar zorlayan her şey pili daha hızlı tüketirken, daha az talepkar bağımsız oyunlar sizi altıya yaklaştıracak. sekiz saat kullanım.

Valve, Güverte ile oldukça standart bir liman düzenini seçti. Konsol evinin sol ve sağ üst kısmında omuz ve tampon düğmeleri – Switch’e çok benziyor – ve 3,5 mm kulaklık bağlantı noktası, ses düğmeleri ve bir güç düğmesi var. Valve ayrıca USB-C şarj portunu üste yerleştirerek, şarj olurken Destenin kullanımını kolaylaştırdı.

Steam Deck’in işletim sistemi

Steam Deck resmi olarak Linux tabanlı SteamOS ile birlikte gönderilecek olsa da, çift önyüklemeli Windows resmi olarak desteklenmektedir. Valve, Windows 11 için Desteyi desteklemek için Microsoft ile birlikte çalıştıklarını da doğruladı. Steam Deck’in tasarımcılarından biri olan Greg Coomer, PC Gamer’a verdiği bir röportajda, “Henüz bize Windows 11 ile ilgili herhangi bir sorun olacağını gösteren hiçbir şey yok” dedi.

Harici ekranlar ve geleneksel fare ve klavye aygıtları desteği ile bu, Desteyi taşınabilir masaüstü tipi bir bilgisayara dönüştürebileceğiniz anlamına gelir; ancak Windows altında Destedeki oyunların performansının, ekstra Windows’un eklediği ek yük.

Steam Deck’in deposu

Steam Destesi farklı depolama seçenekleriyle gelse de, temel model ile diğer her şey arasındaki büyük performans farkını belirtmekte fayda var. Giriş seviyesi Deck, yalnızca sırasıyla 529 $ ve 649 $’dan perakende satış yapan 256GB ve 512GB NVMe SSD destekli tekliflerden önemli ölçüde daha yavaş olan 64GB eMMC depolama ile birlikte gelir.

Ancak, kullanıcıların depolamayı daha da yükseltme seçeneği vardır. Steam Deck, genişletilebilir depolamayı destekleyen bir microSD yuvasıyla birlikte gelir. Yine de microSD kartların tipik olarak SSD’lerden çok daha yavaş olduğunu belirtmekte fayda var; bu nedenle, karşılaştırılabilir hızlara sahip bir microSD kart istiyorsanız, 150 $ veya daha fazla ödemeyi bekleyin. Bununla birlikte, yükleme sürelerinin önemli bir faktör olmadığı daha eski oyunları veya çoğunlukla bağımsız oyunları oynamaktan mutluysanız, daha yavaş bir SD kartın ne zaman işe yarayacağını söyledi.

Steam Destesi nereden satın alınır?

Desteklenen ülkelerden birinde yaşıyorsanız, resmi sayfa aracılığıyla Steam Deck için ön sipariş verebilirsiniz. Tedarik zincirinde COVID kaynaklı şoklar nedeniyle konsolun orijinal lansman tarihini kaçırmasıyla ilk Steam Deck siparişlerinin Şubat ayında gönderilmesi bekleniyor. Valve, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği dışında yaşayanlar için “genişletilmiş bölgesel kullanılabilirlik hakkında bilgi yakında geliyor” diyor.

Deck’in fiyatı, depolama seçeneklerine bağlı olarak 399 ila 649 dolar arasında değişiyor.

Tr’ye ne zaman gelir hiçbir fikrim yok arkadaşlar 🙁


Kaynak

Avatar for Barbose

Yıldıray Özer
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın kurucusudur. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun ve film içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR