Haberler Oyun-İş Dünyası

Microsoft, sendikalaşmak isteyen Activision Blizzard çalışanlarına karışmayacak!

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasıyla ilgili haberler ilk çıktığında, çalışanlardan gelen en büyük sorulardan biri Microsoft’un sendikalaşmalarına izin verip vermeyeceğiydi. Microsoft’un kurumsal başkan yardımcısı ve genel hukuk danışmanı Lisa Tanzi’ye göre bu soru yanıtlandı.

Washington Post’a yaptığı açıklamada Tanzi, Microsoft’un “Activision Blizard çalışanlarının bir işçi örgütü tarafından temsil edilip edilmemeyi seçme hakkına [saygı duyacağını] ve bu kararları onurlandıracağını” söyledi.

Washington Post, bu hafta başlarında Activision Blizzard’a ait bir stüdyo olan Raven Software’de çalışan 15 işçinin Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya Activision Blizzard’ı sendikalarını tanımaya teşvik etmesini isteyen bir mektup gönderdiğini bildirdi. Bu mektup, Activision Blizzard’ın Raven Software’deki QA çalışanlarının Game Workers Alliance adlı bir sendika kurmasının ardından sendikayı tanımamayı seçmesinden sonra geldi.

Activision Blizzard, Game Workers Alliance’ın NLRB’ye başvurması halinde, PC Gamer’a verilen bir açıklamaya göre şirketin “resmi olarak bu dilekçeye derhal yanıt vereceğini” söyledi. Raven Software QA çalışanlarının çoğunluğu sendikayı onaylamak için oy kullanırsa, Activision Blizzard’ın onlarla pazarlığa başlaması gerekecek.

Game Workers Alliance’ın henüz NLRB’ye başvurduğuna dair bir rapor yok. Game Workers Alliance sayfasındaki son güncelleme, Şubat ayındaki bir Soru-Cevap bölümüdür. Şirketin organizasyonel bir değişiklik yapması ve QA çalışanlarını stüdyo genelinde çeşitli ekiplere yerleştirmesinden sonra sendikayı koordine etmek daha da zorlaştı.Kaynak

0
0
0
0
0
21
0

Bir cevap yazın

EnglishTurkish