Genel Haberler Oyun-İş Dünyası

2021’de Tencent’in oyun geliri 32.94 milyar dolara yükseldi.

Dünyanın en büyük medya şirketlerinden biri olan Tencent, oyunla ilgili girişimlerden elde ettiği gelirin 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 9,9 artarak 32,94 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.

Bu büyüme, her zamanki gibi, öncelikle şirketin PUBG Mobile, Brawl Stars ve Clash of Clans’ı içeren mobil oyunları tarafından desteklendi. Toplam gelir açısından Tencent, sırasıyla 24,9, 16,3 ve 15,3 milyar dolar bildiren Sony, Microsoft ve Nintendo’yu geride bıraktı.

Ayrıca Tencent, holding şirketinin geliştiricisi Riot Games’in sahibi olduğu için VALORANT’ın önemli bir katkıda bulunduğunu belirtti. League of Legends ayrıca aylık ortalama kullanıcılar tarafından ilk üç PC oyunu arasında yer aldı. Tencent ayrıca yeni oyunlar, Arcane gibi medya girişimleri ve e-sporlar aracılığıyla franchise’ı genişletme planlarının devam ettiğini söyledi.

Niko Partners analisti Daniel Ahmad’ın belirttiği gibi, Tencent’in dahili geliştirici oyunlarından ve satın alınan veya ortak stüdyolardan elde edilen oyunlardan elde ettiği denizaşırı oyun geliri, 2021’de toplam gelirinin yüzde 26’sına yükseldi. Şirket, genişlemeye devam ettikçe bunu yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyor. .

Bu rakamlarla bile, CNBC’ye göre, Tencent’in 2021’in dördüncü çeyreği için 22.62 milyar dolarlık toplam geliri, şirketin 2004’te halka açılmasından bu yana şirketin en düşük gelir artışı miktarı. Bu, analistlere göre büyük ölçüde Çin’in 2021 boyunca oyun, eğitim ve diğer alanlardaki düzenleyici baskısı yüzünden düşük performans gösteren bir yılla sonuçlandı.

Tencent, CNBC’ye yaptığı açıklamada, “2021, değişiklikleri benimsediğimiz ve şirketin uzun vadeli sürdürülebilirliğini güçlendiren ancak gelir büyümemizi yavaşlatan bazı önlemleri uyguladığımız zorlu bir yıl oldu” dedi.

Aynı açıklamada, Tencent’in 2022’nin ikinci yarısında “küçük koruma önlemlerinin etkisini tam olarak sindirmeyi” beklediği de belirtildi.
Kaynak

0
0
0
0
0
0
0

Bir cevap yazın

EnglishTurkish